Podle Evy Neuwirthové z Kraje Vysočina motivaci odevzdat starý mobil právě v knihovně budou mít i samotní čtenářů. Každý, kdo se do akce zapojí, bude zařazen do slosování o poukázku na nákup knih v hodnotě 2.500 korun. Knihovny zase získají zajímavou finanční částku na nákup knih a kulturní aktivity.

V Kraji Vysočina se do akce zapojily Městská knihovna Jemnice, Městská knihovna Náměšť nad Oslavou, Městská knihovna Jaroměřice nad Rokytnou, Městská knihovna Pacov, Městská knihovna Třešť, Městská knihovna Telč, Městská knihovna Světlá nad Sázavou, Městská knihovna Ledeč nad Sázavou, Městská knihovna Velká Bíteš, Městská knihovna Moravské Budějovice. „Do takové akce jsme se zapojili poprvé. Nicméně výhra by nás potěšila. Peníze bychom využili na nákup knižních novinek a na pořádání zajímavých kulturních akcí,“ prozradila Jana Šimková zástupkyně ředitelky městské knihovny ve Světlé nad Sázavou.

Do pilotního projektu bylo v každém ze dvou krajů zařazeno vždy 10 knihoven v menších městech. „Knihovny jsme zvolili záměrně, naše země má nejhustší síť těchto zařízení na světě a dlouhou knihovnickou tradici. Lidé je navštěvují pravidelně a při půjčování publikací se mohou o projektu dozvědět. Při příští návštěvě s sebou kromě knih na vrácení mohou vzít starý mobil,“ upřesnil Pavel Peroutka, regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL, která tento osvětový projekt ve spolupráci s Krajem Vysočina a Jihočeským krajem organizuje. Veškeré vybrané telefony budou po ukončení soutěže podle předány k odborné recyklaci.