Štáflova chalupa je ale od pondělí 18. srpna opět v provozu.

Znovuotevření Štáflovy chalupy bylo naplánováno na 1. září. Úpravy ale skončily už v polovině srpna. Ožily všechny omítky, zejména v dymné jizbě, kde bylo třeba práce odborníka.

„V dymné jizbě se používá máznice, čili jílovitá hlína míchaná s plevy, ale místo plev byly použity piliny," vysvětlila Jana Kotěrová, průvodkyně a prodavačka antikvariátu.

Knihy mají jiný systém řazení a nacházejí se v novém stavebnicovém nábytku. „Někdy jsme si dělali legraci, že musíme police „přifouknout". Takhle stačí vzít část nábytku a přestavět ji jako stavebničku tam, kde je potřeba," pochvaluje si Kotěrová.

„Štáflově chalupě bych popřála, aby to bylo stále místo, kam se lidé rádi vrací. Kde si kromě toho, že si vyberou knížku, která je zajímá, můžou posedět, porelaxovat a nabrat dobrou energii. A aby to tak fungovalo co nejdéle, protože takových míst je třeba," prohlásila.

Chalupě konkuruje brodská knihovna

Ačkoli nemá antikvariát o zákazníky nouzi, obyvatelé Havlíčkova Brodu si častěji knihy půjčují v knihovně, než aby je kupovali. „Před rokem 1989 jsem nakupoval knihy v antikvariátu. Dnes si knihy většinou půjčuji nebo dostávám dárkem," řekl učitel Milan Pilař.

Štáflova chalupa patří mezi nejstarší dochované stavby v České republice, protože dymná jizba s horním větracím otvorem pochází z 16. století.

V roce 1999 prošla budova celkovou rekonstrukcí a od roku 2001 zde funguje antikvariát.

Nikola Stupková