„Doprava je v tyto dny opravdu hrozná,“ postěžovala si Helena Holáková. „Ráno je to zacpaný až nahoru na Žižkov, já tady bydlím. S parkováním by se mělo něco udělat,“ myslí si.

Anděla Tomanová chodí na knižní veletrh pravidelně. Zkušenosti s parkováním nemá příliš dobré. „Teď jsem přijela autobusem, ale minulá léta jsme jezdili autem s kolegyněmi a problém s parkováním byl veliký. U areálu stojí akorát vystavovatelé, my jsme museli hledat různé uličky poblíž.“

Na druhé straně je však přesvědčená, že knižní veletrh je výborný nápad. „Je tam spousta akcí, určitě si každý přijde na své,“ pochvaluje si.

Víc strážníků v ulicích nebude

Josef Smetana je zase přesvědčený, že v Brodě je problém s parkováním i ve všední dny. „Ještě že je tady aspoň prostor na bývalém autobusovém nádraží. Ale je pravda, v době veletrhu je situace ve městě složitější,“ poznamenává.

Velký nápor lidí potvrzuje ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. „Počítáme, že během dvou dnů přijde dvanáct tisíc lidí,“ říká. Tolik se jich totiž sjelo za knihami do Havlíčkova Brodu minulý rok.

„Parkovacích ploch by mělo být dost,“ vysvětluje Tomáš Beránek z odboru dopravy Městského úřadu v Havlíčkově Brodě. Město nepřipravuje žádné uzavírky nebo další opatření, jak tomu bývá například při jarní výstavě Zahrada.

„Parkoviště u Ostrova je do devíti hodin vyhrazené pro vystavovatele, po deváté tu mohou zdarma parkovat i návštěvníci veletrhu,“ vysvětlovala Markéta Hejkalová. Motoristé mohou využít také parkovací plochy na náměstí, kde o víkendu nemusí platit parkoviště, které vzniklo na místě bývalého autobusového nádraží nebo také nezpevněné parkoviště u kulturního domu Ostrov nebo okolní ulice.

„Víc lidí v ulicích nebude, bude klasická směna,“ popisoval ředitel havlíčkobrodské městské policie Jan Pavlík. Případní hříšníci, kteří nenaleznou vhodné místo a zaparkují v rozporu s předpisy, budou mít smůlu.

„Chápeme, že parkování v našem městě není pro tyto akce dostačující. Nemůžeme ale nikoho nechat stát v zákazu zastavení, lidé by si na to stěžovali,“ komentoval Pavlík.

ZUZANA KLEMENTOVÁ, JIŘÍ SVOBODA