Akce Česko zpívá koledy se letos konala již po sedmé. Ke společnému zpívání se přihlásilo sedm měst a obcí Havlíčkobrodska.

Koledy ovládly také brodské Havlíčkovo náměstí, kde si lidé mohli zazpívat spolu s Dětským pěveckým sborem při Základní umělecké škole J.V. Stamice a Dívčím pěveckým sborem Primadonky. Sešlo se jich tu okolo dvou stovek.

Ilustrační foto.
Koncert podpoří nedonošené děti

„Je to pěkná akce. Loni jsem na ní byla ve Světlé, letos v Brodě. Jsem ráda, že se i Broďáci připojili k této krásné myšlence. Že se na chvíli odpoutali od vánočního bláznění a nakupování a přišli si na náměstí společně zazpívat a dokázat, že Vánoce nejsou jenom o dárcích, ale také o sounáležitosti,” uvedla Klára Mašková z Havlíčkova Brodu.

Na akci si přišla zazpívat spolu s kamarádkou Markétou. „Přemluvila mě, abych šla taky, a vůbec toho nelituji. Napečeno mám, titul mistryně světa v uklízení stejně nedostanu, a tak jsem se rozhodla užívat si vánoční atmosféru v klidu a po svém. Myšlenka, že si ve stejnou dobu zazpívají lidé po celé republice se mi moc líbí. Příští rok přijdu zas,“ podotýká.

Své první koledy si letos zazpívala i čtyřletá Eliška z Mírovky. „Přišla jsem podpořit maminku, aby se nestyděla zpívat sama,“ prozradila malá zpěvačka. Písničku Půjdem spolu do Betléma si předem doma nacvičovala na čtvrteční besídku ve školce. Středeční zpívání pojala jako generálku.

Vánoční melodie se v celé republice rozezněly ve stejný čas. Ve městech i na vsích, v horách i nížinách. Sváteční atmosféra se nadělovala všude.

„Mně a snad i ostatním tato akce přinesla pocit radosti a pohody. Navíc jsme se sešli na našem krásném náměstí, které je opravdu důstojnou kulisou. Doufám, že se z této akce stane dlouhodobá tradice,“ připojila se Dana z Perknova.

Na snímku je první třída Základní a mateřské školy Šlapanov s třídní učitelkou Miluší Pytlíkovou.
NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy Šlapanov

V Mírovce u Havlíčkova Brodu se ke společnému zpívání koled sešlo celkem 28 lidí. „Hezky jsme si zazpívali a potom jsme si dali punč a povídali jsme si o Vánocích,“ uvedla Jiřina Trbušková z Mírovky.

Ve Světlé nad Sázavou si lidé již tradičně zazpívali s folklórním souborem Škubánek. Účast byla i letos hojná. Sešlo se tu okolo stovky zájemců. „Akce měla velký úspěch, stejně jako loni,“ prozradila vedoucí folklórního souboru Škubánek Eva Pejchalová.

V Pohledu přišlo 62 lidí včetně dětí. „Účastníci se nakonec zdrželi a zpívali ještě déle,“ uvedl starosta Pohledu Milan Klement.

Lidé se sešli také u kapličky ve Vepříkově, u vánočního stromu v Dolním Městě a na nádvoří Základní umělecké školy v Ledči nad Sázavou.