Kam zmizely? Hejno kavek, které každý rok hnízdilo v přibyslavské věži se letos neukázalo. Městem se šíří zpráva, že ptáky někdo otrávil. Podle ekologů to nelze potvrdit ani vyvrátit, je ale pravděpodobnější, že ptáci vyvedli mladé a odletěli.

Kavky hnízdily ve věži kostela Narození svatého Jana Křtitele. Bylo jich tam každý rok hejno. Jako první se o zmizelých kavkách zmínil na webu města přibyslavský kronikář Ivo Havlík. „Dostala se ke mně rukou napsaná informace. Když se nedá dokázat, že kavky byly zlikvidovány, tak se dá jednoduše dokázat, že tady byly a záhadně beze stopy zmizely ze svého domova, protože je tady lidé nechtěli zrovna v době hnízdění, kdy se staraly o své mladé. Nestihli je ani vychovat a připravit na život. Záhada je v tom, že jsme letos neviděli ani jednu mladou kavku. Možná jsou mláďata mrtvá,“ uvedl kronikář.

Tak vypadá dneska ubytovna Sport
Konec ubytovny Sport: ostuda Havlíčkova Brodu půjde k zemi, nahlédněte dovnitř

Ekolog Václav Hlaváč je ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Slyšeli jsme, že někdo zřejmě otrávil kavky v Přibyslavi. Kolega se byl podívat přímo na místě a podal o tom zprávu. Nenašel stopy jedu, ani uhynulé ptáky,“ komentoval ekolog. Jak dodal, nelze jednoznačně říci, že o žádnou otravu nešlo. Nelze ani vyloučit, že se ptáků mohl někdo zbavit.

Podle Hlaváče k takovým případům bohužel často dochází. Traviči používají hlavně karbofuran, který v minulosti sloužil v zemědělství k odstranění škůdců. „Existují lidé, kteří takové činy páchají. Zřejmě si tak řeší nějaké osobní problémy. Ale takové jednání je třeba oznámit. Je to trestný čin, který řeší policie,“ zdůraznil Hlaváč.

Otravy zvířat na Vysočině za pět let

Luňák – Smrk

Krkavec velký – Horní Bory

Liška – Stará Říše, Mastník, Jaroměřice nad Rokytnou

Káně lesní – Horní Bory, Bedřichov, Mastník, Smrk na Moravě, Jaroměřice nad Rokytnou, Sněžné, Pikárec

Pes domácí – Smrk na Moravě, Čechočovice u Třebíče

Vydra říční – Bedřichov, Vepřová

Orel mořský – Stará Říše, Hrotovice, Jamné, Pálovice, Pukšice, Moravec

Jestřáb lesní - Brtnice

Vrány – Sněžné

Zdroj: Karbofuran.cz

To potvrzuje nedávný případ z Břeclavska. Traviči, který údajně chtěl ochránit svoje domácí chovy před dravci jedem, hrozí až šest let vězení. Kvůli držení karbofuranu policisté muže obvinili z přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Dále je pachatel stíhaný za týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.

Podle Hlaváče je ale možné, že ptáci zmizeli z vlastní vůle. „Kavky opouštějí hnízda v době, kdy vyvádějí mladé,“ upřesnil Hlaváč. V té době ptáci odlétají podle ekologa do přírody, kde svoje mladé učí létat a lovit si potravu. V té době se mohou pohybovat kdekoliv kolem Přibyslavi. „Věřím, že se zmizení kavek časem vysvětlí a nebo se ptáci na věž vrátí,“ poznamenal Hlaváč.

Kavky k přibyslavské věži neodmyslitelně patří. V době, kdy město plánovalo opravu věže, čekalo se s pracemi, až ptáci vyvedou mladé. Starosta města Martin Kamarád také nemá žádné zaručené informace, že by ptáky někdo otrávil. „Neslyšel jsem, že by kavky pomřely a myslím, že jsem je i viděl,“ poznamenal starosta.

Přibyslavský farář Pavel Sandtner chodí kolem věže denně. „Žádné mrtvé ptáky jsem tam nenašel, ani kavky ani holuby,“ řekl Deníku.

Potvrzenou násilnou smrt zvířat na území republiky, včetně Vysočiny, mapuje Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické. Založila speciální web „Vedeme statistiku víc než deset let. Ročně hynou stovky ptáků, případů přibývá na Vysočině i na jižní Moravě. Počet usvědčených travičů je minimum,“ řekla Deníku naposled Hlubocká.

Letos je v seznamu jeden případ z Vysočiny. Otrávené káně a krkavec lesní v lokalitě Horní Bory u Žďáru nad Sázavou.

Kavka obecná patří do čeledi krkavcovitých. V České republice je chráněná jako silně ohrožený druh. Česká společnost ornitologická kavku obecnou vyhlásila za ptáka roku 2001.