Pro koho je závod určen a v čem spočívá, to objasňují organizátoři Petr Holý a Vítek Vodrážka: „Chtěli jsme připravit soutěž, na které se jednak můžou blýsknout vášniví cyklisté, ale zároveň si na své přijdou i rodiny s dětmi nebo rekreační jezdci. Za vzor jsme si vzali Cyklotrek – velmi podobnou akci, která probíhá ve Mšeně, a na kterou pravidelně jezdíme,“ říkají.

Soutěže se může zúčastnit pouze skupinka cyklistů, která má dva až šest členů. Samotný jezdec soutěžit nesmí. „Už před přihlášením se skupina rozhodne, jestli chce jet na čas nebo se jen projet po hezkých zákoutích a o počet nasbíraných bodů jim nejde. Podle toho zvolí kategorii Blesků nebo Pohodářů. Na startu účastníci dostanou mapové podklady a informaci ke stanovištím. Těch je kolem třiceti, mají různou bodovou hodnotu a některé z nich tvoří prémiové série, třeba rybníky, posedy nebo kapličky. Soutěžící si utvoří svoji vlastní trasu, na kterou si troufnou,“ přibližují akci pořadatelé.

Stanoviště v terénu účastníci najdou podle nějakého výrazného objektu v krajině, od kterého je v určitém azimutu zaměřeno místo se schovanými kleštičkami. Těmi si proštípnou kontrolní kartu. Organizátoři akce ale upozorňují, že nalézt kleště nemusí být vždy úplně jednoduché. „Více ale prozrazovat nechceme. Jde především o zábavu, letos doporučujeme vzít s sebou třeba i ručník,“ říká Petr Holý.

Tento rok se sice jede již popáté, pořadatelé ale vymýšlí stále nová stanoviště. „Samotné nás překvapilo, kolik krásných míst v okolí Brodu máme, silniček a stezek. Každý rok okruh posunujeme, ale rozsah zůstává podobný. V loňském roce se poprvé v historii závodu jedné skupině podařilo objet všechna stanoviště. Ujeli 78 kilometrů a nastoupali asi 1300 metrů. Jsme zvědaví, jak to dopadne letos. Rodiny s dětmi se většinou hlásí do kategorie Pohodářů. V této kategorii o vítězi rozhodne los, ale všechny děti dostanou v cíli nějakou odměnu. Je zajímavé, k jakým výkonům se děti při objíždění stanovišť vybičují. Loni byly nejmladšímu účastníkovi necelé dva roky. Ten ovšem nešlapal, ale pohodlně se vezl v sedačce,“ doplňují pořadatelé.

V cíli na závodníky čeká občerstvení, při kterém se probírají zážitky z cesty. Více informací o závodu lze najít na webu www.kolmovysocinou.cz. Kdo se chce zúčastnit, musí vyplnit registrační formulář, a to ideálně do neděle 27. května. „Na všechny se moc těšíme,“ uzavírají pořadatelé.