„Závislost je past, ve které může uvíznout každý. Když z ní chce ven, samotnému se mu to často nedaří. Látky, které zprvu ulevovaly a pomáhaly, najednou vše ztěžují. Nelze bez nich ani vstát z postele. Přidává se nelibost okolí a konflikty. Uspokojení závislosti se stává tím nejpodstatnějším bez ohledu na další okolnosti,“ popisuje problémy závislých vedoucí ambulance Martina Krištofová.

Někdy tu válku člověk zkouší vyhrát sám, když neuspěje, hledá odbornou pomoc. Proto existují takzvané adiktologické ambulance. Právě takovou otevřelo v lednu Kolpingovo dílo v Havlíčkově Brodě.

Jak zdůraznila Martina Krištofová, služby nové Aditologické ambulance Kolping jsou bezplatné a diskrétní. „Pracovníci jsou vázáni mlčenlivostí a pracují v souladu s etickým kodexem své profese. Speciálně vyškoleni pracovníci na léčbu závislostí jsou zkušení terapeuti, kteří klientům pomohou nalézt příčiny jejich obtíží,“ vyzdvihuje Krištofová.

Okresní soutěže ve hře na kyratu se zúčastnily asi tři desítky budoucích mladých umělců.
Mladí kytaristé v Brodě soutěžili v okresním kole

Terapie obvykle trvá několik týdnů až měsíců a klienti dochází na pravidelná setkání. Společně s terapeuty sestavují strategii léčby, která je postupně osvobodí od závislosti. A nejde jenom o závislost na drogách nebo alkoholu.

„Tuto novou službu může využít každý, kdo si uvědomuje, že mu závislost na alkoholu, lécích, jídle, počítačových hrách či dalších látkách komplikuje život a rád by svoji situaci změnil,“ upřesňuje Martina Krištofová.

Na terapie mohou i rodinní příslušníci. „Služba je také vhodná pro příbuzné a blízké závislých, kteří se mohou přijít pro informace nebo se poradit,“ dodává Krištofová.

Prostory ambulance se nacházejí v Rolnickém domě v ulici Nádražní číslo 397, a to ve čtvrtém patře, přímo naproti vlakovému nádraží.

Objednat se lze u adiktoložky Martiny Krištofové, a to na telefonním čísle 774 991 624, případně emailem martina.kristofova@kolping.cz.