„Vždycky když jedu do Přibyslavi do kostela, jdu se podívat na hřbitov. Mám tady pochované příbuzné a dívám se, jak stavba roste. Je to výhoda pro toho, kdo nechce hrob,“ poznamenala jedna z návštěvnic přibyslavského hřbitova Marie Pospíchalová.

Firmu, která kolumbárium staví, vybralo město až počtvrté ve veřejné soutěži. Do předchozích tří kol se přihlásila většinou jediná firma. „Ale nakonec vždycky odmítla podepsat smlouvu kvůli nestabilním cenám materiálu na trhu,“ vysvětlil starosta Martin Kamarád. Kolumbárium má tvar obdélníku, rozlohu přes pět tisíc čtverečních metrů. Tvoří ho tři oddělení, v každém je 57 boxů k uložení uren, do jednoho boxu se vejdou čtyři urny.

Hospoda ve Šlapanově patří obci
Ve Šlapanově chtěli hospodu, tak si ji koupili

Stavba začala už loni na podzim. Město za kolumbárium zaplatí asi devět milionů korun. Původně byla cena o polovinu nižší. „Je to obraz současné situace. Není materiál, ceny rostou, stavebním firmám chybějí dělníci,“ poznamenal starosta. Stavbu kolumbária v Přibyslavi vyvolal velký zájem o pohřby žehem. Ale nová místa k uložení uren na hřbitově scházela.

Že stoupá zájem o kremace konstatovala i Společnost přátel žehu. „Důvody jsou ekologické i ekonomické. Tento způsob pohřbívání šetří půdní fond. Městu odpadá starost o opuštěné hroby,“ prohlásil tajemník společnosti Stanislav Motyčka. Nebýt průtahů, stavba kolumbária na hřbitově v Přibyslavi měla skončit už loni v zimě. Kolumbárium byla podle Motyčky původně pohřební komora s výklenky, kam se ukládaly schránky s popelem zemřelých. Dnešní kolumbárium je stavba sloužící k pietnímu uložení uren.