Přesně tak to dělá i starosta Václav Honzl z obce Staré Bříště na Pelhřimovsku. „Už několik let objednáme kominíka pro celou vesnici. Máme kontakt na jednoho spolehlivého a zručného. Občas se nám nabízejí i kominické firmy cizí, ale jsme opatrní. Náš kominík k nám jezdí pravidelně a jsme s ním spokojení. Sehnat kominíka není snadné,“ poznamenal.

Kominíci na Vysočině

* rok 2021: 120 lidí
* rok 2020: 122 lidí
* rok 2019: 130 lidí

Zdroj: Najdi svého kominíka

Kvalitní čištění komínů na Pelhřimovsku má na starost Zdeněk Dvořák. „Diář mám plný už na celé týdny předem,“ zmínil. Lidé by podle něj myslet na čištění komína už na jaře. Tak se vyhnou sáhodlouhému pořadníku. Podle Dvořáka je kominíků teoreticky dost. „Otázka zní, jestli jsou ty firmy kvalitní a spolehlivé. Někteří ani nemají zájem komín vyčistit. Jen dají razítko a vezmou peníze,“ zdůraznil.

Takový názor má i Jan Lexa ze Společenstva kominíků ČR. „Když se ptáte, jestli je kominíků dost, pak se také ptejte jakých. Kvantita neznamená kvalitu. Na Vysočině působí asi 65 firem a kominíků je v nich zhruba 120. Jsou to vesměs lidé zkušení a spolehliví. Jenže pak jsou tady různé firmy, co se pohybují třeba i po celé republice a nad jejich odborností visí otazník,“ konstatoval.

Jak Lexa upřesnil, jsou kominíci, kteří jsou členy cechovního společenství. Jenže i tací, co patří do kategorie takzvaných nájezdníků. Využívají mezer v zákoně. Mohou mít falešný členský průkaz. Což lze odhalit díky seznamu, který Společenstvo kominíků každý rok obnovuje.

Už bez starostí může být například Jan Mňuk z Přibyslavi. Komín mu odborně vyčistil a vybral saze kominík Marek Pleskač z České Bělé na Havlíčkobrodsku. „Dobrý komín je srdce baráku,“ zdůraznil Pleskač. Kromě černého řemesla nabízí celou řadu dalších odborných služeb. „Vymetání sazí z komínů a kouřovodů a povinných revizí a kontrol v topné sezóně mám tolik, že na střechy lezu i na Silvestra,” konstatoval kominík.

Podle nařízení vlády si od roku 2011 musí každý majitel nemovitosti nechat zkontrolovat spalinové cesty minimálně jednou do roka. Na nutnost správné údržby a pravidelného čištění komína upozorňují i hasiči, kteří každoročně vyjíždějí ke stovkám požárů způsobených právě sazemi.

Čistokrevní podvodníci

Například požár sazí v komíně v domku v Náměšti nad Oslavou způsobil dvoutisícovou škodu, hasiči svým zásahem ale uchránili majetek za tři miliony korun. „Hořely saze v komíně a také část prostoru kolem komína. Jednotkám se podařilo požár velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat," popsala jeden z nedávných případů mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Nejčastější způsob, jakým majitelé nemovitostí hledají kominíka, je internet. Při poptávání kominických služeb je podle odborníků vhodné být obezřetný. „Ne každý, kdo si říká kominík, má potřebnou odbornost. Existují i čistokrevní podvodníci,“ konstatovala Monika Odstrčilová ze sdružení Občanská výstavba a dodala, že otázkou je, jak se v případě nehody zachovají pojišťovny, když se ukáže, že domácnost nevyužila služby správného kominíka.

Ani kominík se neobejde bez vzdělání. Společenství kominíků ČR pořádá pravidelně v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku pro kominíky odborné kurzy a vydává jim osvědčení kvality. „Řemeslné cechy ručí za odbornost a kvalitu provedené práce,“ sdělil viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.