Kompostárna se nachází v areálu společnosti Teles (Technické a lesní správy). Její stavba by měla přinést úspory ve výdajích za komunální odpad a snížit zatížení skládky v Lapíkově.

Podle tajemníka městského úřadu Chotěboř Jiřího Fišery je kompostárna už před spuštěním. „Náklady na její stavbu činily zhruba sedm milionů korun, z toho město investuje 15 procent, ostatní náklady pokryjí dotace. Provoz bude zatím zkušební," upřesnil tajemník.

Souběžně se zahájením provozu kompostárny bude město Chotěboř vybaveno asi šedesáti až sedmdesáti kontejnery na bioodpad. „Od stavby kompostárny si slibujeme především úspory ve výdajích za odpadové hospodářství a snížení zatížení skládky komunálního odpadu v Lapíkově. Nehledě k tomu, že produkt kompostárny budou moci využít majitelé zahrádek, kvalitní kompost bude možno využít i k rekultivaci skládky," doplnil tajemník.

„Kompostárna, jejíž příprava sahá až k datu srpen 2009, kdy došlo vlastně k prvnímu rozhodnutí ze strany města zahájit přípravu pro likvidaci bioodpadu. Strojová technika byla dodána na místo určení v březnu 2012. Vlastní kompostárna je postavena v areálu Technické a lesní správy Chotěboř s.r.o., o velikosti plochy zhruba 150x50 metrů," připojil další informace jednatel, Telesu Miroslav Uchytil.

Teplotu rozkladu hlídá vlhkoměr

Součástí kompostárny jsou i dva plechové sklady pro uskladnění strojové techniky. Vybavení kompostárny čítá traktor s čelním nakladačem, drtič na větve, vlek s kontejnerovým natahovákem, překopávač kompostu, prosévací síto na kompost, 5 ks velkoobjemových kontejnerů, teploměr s vlhkoměrem na řádné hlídání hnilobného procesu.

Chotěbořská kompostárna není v okolí jediná. Jako jedno z prvních měst na Havlíčkobrodsku se bioodpadem začalo zabývat město Ždírec nad Doubravou, které vzápětí zaznamenalo výrazný pokles ve výdajích za komunální odpad. Ze Ždírce ale bioodpad sváží firma ze Žďáru nad Sázavou. Nedávno otevřeli novou kompostárnu v Golčově Jeníkově. Zbrusu nová kompostárna, za devět milionů korun která byla z velké části financována Evropskou unií, by měla v nejbližších dnech začít naplno sloužit.

„Primárně je určena pro obyvatele města, ale pravděpodobně bude možné sem ukládat bioodpad i z jiných sídel," uvedl starosta Golčova Jeníkova, Pavel Kopecký.

Kompostárna je ukryta u lesa několik málo kilometrů za městem na místě bývalé a dnes již zrekultivované skládky v lokalitě, kterou místní dobře znají pod názvem Kobylí hlava.