Všech dvanáct míst pro klienty s duševním onemocněním je totiž v domě na havlíčkobrodské ulici 5. května, které právě FOKUS Vysočina provozuje, obsazeno. Jak je tedy patrné, toto jediné zařízení svého druhu v celém Kraji Vysočina už na plné obrátky slouží svému poslání.

I dům dostal šanci

Pro klienty, z nichž většina dlouhodobě pobývala v ústavní péči, a kteří zde mohou najít chráněný domov až na osm let, tak jde o zbrusu novou šanci na zapojení se do běžného života. A jde o příležitost, se kterou se nemusí popasovat sami. Symbolicky v domě, který se ještě před nedávnem zdál neobyvatelný a nyní doslova září novotou. I on vlastně dostal v životě další šanci.

„Kromě bytů s vlastním sociálním zařízením i kuchyní, zde klienti mají každý den na dvanáct hodin k dispozici sociální pracovníky. V určené hodiny mimo pracovní dobu pak mohou v případě potřeby volat ještě na krizový telefon. Ten však naštěstí není příliš třeba. Pokud se někdo třeba v noci necítí dobře, většinou na nás počká a pak vše řešíme společně," říká vedoucí zařízení, Lucie Henzlová, která je spolu s dalšími třemi kolegy připravena pomoci klientům, kteří zde našli nové bydliště.

A nutno dodat, že v současné době vše klape a případné obavy z přítomnosti duševně nemocných v ulici se ukázaly jako liché. „O žádných problémech nevím, popravdě jsem prakticky ani nezaznamenali, že tu nějací duševně nemocní bydlí" říká na ulici žena ze sousedství.

„Každý sociální pracovník má k sobě přiděleny klienty, se kterými postupně zpracovává rehabilitační plán. Zjišťujeme, čeho chce klient dosáhnout, domlouváme se, jak na tom budeme pracovat a podle toho pak společně postupujeme. Jedná se například o nácviky vaření, hospodaření s penězi, hledání práce a podobně," vysvětluje Lucie Henzlová.

Pracovníci se s obyvateli domu tedy schází nejen individuálně, ale také hromadně, pokud je třeba se domluvit na nějakém společném tématu.

Podle ní jsou už po několika měsících u některých klientů patrná zlepšení. „Zpočátku jsme museli uživatelům služby připomínat třeba braní léků, nyní to již zvládají sami. Čtyři klienti začali pracovat, což je také úspěch, další dochází do sociálně terapeutické dílny," dodala vedoucí zařízení, jehož vybavení je stále cítit novotou. Byty uvnitř domu jsou zařízeny moderně a vkusně, bez zbytečného přepychu, ale naprosto účelně. „Zařízení máme kompletní, dokupujeme už pouze drobnosti," dodala Lucie Henzlová.

Komunitní chráněné bydlení tedy podle všeho funguje tak jak má. „Líbí se mi tady. Vše je tu pěkné, nové. Je tady klid a pracovníci jsou vstřícní a ochotní. Se vším nám pomáhají," říká u kávy jeden z klientů.

Na stavbě a vybavení domu za téměř 13 milionů korun se 7 miliony podílel Regionální operační program Jihovýchod. Další potřebné finance na opravu domu a jeho vybavení poskytlo město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina a dárci FOKUSU Vysočina.

„Za to patří všem, kdo se na financování podíleli, velký dík," zakončila Lucie Henzlová.