Město si od nařízení slibuje především úbytek zadlužených osob a podstatné snížení kriminality. Zároveň ale musí počítat s tím, že jeho rozpočet bude ročně o téměř patnáct milionů korun nižší. Proč je takové opatření nutné?

V České republice je nejvíce hazardních přístrojů na obyvatele v celé Evropě. Mezi mladými lidmi do šestnácti let vyzkoušela výherní automaty téměř čtvrtina a rok co rok tato čísla rostou. I tyto nepříznivé statistiky vedou zákonodárce k touze po změně, kterou mají zajistit vyhlášky jednotlivých měst, zakazující provozování herních automatů. Zákaz platí od letošního ledna v Jihlavě.

Havlíčkův Brod by se poté měl stejně jako kupříkladu Třebíč připojit do konce roku. V tuto chvíli je v Brodě takových objektů, které do konce roku zavřou své dveře, přes dvacet.

Proti rezoluci se v roce 2012, kdy se jednalo o jejím přijetí, vyslovily vedle provozovatelů automatů taktéž sportovní organizace v Havlíčkově Brodě. Důvodem byla především obava z financování těchto spolků. Havlíčkobrodská radnice, ale zástupcům přislíbila, že omezení hazardu nebude mít na kulturní a sportovní život v Havlíčkově Brodě negativní vliv.

Vladimír Zikmund, student letní žurnalistické školy