Potravinová banka byla založena 25 února 2013. Od té doby organizovala pravidelně každý rok potravinové sbírky pro potřebné v rámci Národních potravinových sbírek. „Rok od roku stoupal počet marketů, které se do sbírky zapojily, stejně jako objem vybraných potravin,“ podotkl za vedení Potravinové banky Vysočina Miroslav Krajcigr. Za rok 2017 Potravinová banka přijala 45 778 kilogramů potravin a 42 556 kilogramů potravin vydala.

Potravinová banka Vysočina se zapojila i do operačního programu Potravinová a materiální pomoc Ministerstva práce a sociálních věcí. „V rámci tohoto projektu mají organizace poskytující potravinovou a materiální pomoc možnost již od podzimu roku 2016 roku získávat pro lidi v nouzi kvalitnější potraviny včetně drogistického zboží. My jsme už navázali spolupráci s obchodním řetězcem DM. Od něho získáváme kvalitní drogistické zboží, spreje, barvy na vlasy, chemické čističe, které mají například jen poškozené obaly," upřesnil Krajcigr s tím, že společnost v Česku sice žije na poměrně vysoké ekonomické úrovni, ale o to víc se rozvírají nůžky mezi movitými a těmi, co žijí na hranici chudoby nebo už pod ní.

Jídlo už v odpadcích nekončí

„Od začátku letošního roku platí pro prodejny potravin s prodejní plochou nad 400 m2 zákonná povinnost nabízet neprodejné potraviny charitativním a neziskovým organizacím. Síť českých potravinových bank je největším příjemcem těchto potravin a v tuto chvíli přijímá potraviny v maximálním možném množství od všech velkých obchodních řetězců,“ informoval Krajcigr. Jak dodala za vedení Potravinové banky Eva Šilhanová, nestačí se od té doby zaměstnanci Potravinové banky divit, kolik zboží by zřejmě skončilo v kontejneru nebo drtičích odpadků.

„Až třikrát týdně odebíráme zboží z obchodů, které má jen poškozený obal. Leckdy marně hledáme, jakou vadu ten výrobek má, že nesmí zůstat v regálech. Často je to poškození téměř neviditelné. Máme tu balíky drahých zubních past, které si každý nekoupí ale musí z obchodu pryč, protože mají jen pomačkaný obal. Je to smutné, jak se ve společnosti plýtvá,“ posteskla si Šilhanová.

Potravinová banka Vysočina se podle Krajcigra na platnost nového zákona průběžně připravovala a to jak po stránce materiální, tak personální, kdy přijala několik nových zaměstnanců na pozice řidič, skladník a administrativní pracovník.

„Další dvě pracovní síly jsme přijali díky spolupráci s obecně prospěšnou společností Háta, která realizuje projekt S Hátou do práce“, doplnil Miroslav Krajcigr. Z hlediska materiální stránky Potravinová banka Vysočina zrekonstruovala a rozšířila své prostory včetně skladových, dále zakoupila nový automobil, to vše za podpory Ministerstva zemědělství České republiky.

Podle Evy Šilhanové se ale distribuce potravin potřebným děje podle přísných pravidel. „V žádném případě nemůže u našich dveří kdokoliv zazvonit a jen tak si něco odnést, jídlo nebo drogerii. Distribuce potravin a spotřebního zboží se děje prostřednictvím humanitárních organizací, případně sociálních odborů měst, která mají přesný seznam lidí, kteří pomoc potřebují,“ zdůraznila Šilhanová. Potraviny a drogistické zboží putuje třeba do azylových zařízení, domovů pro seniory nebo přímo do konkrétních rodin. Aktivity potravinových bank podporuje například Oskarový režisér Miloš Forman či známý fotograf Jindřich Štreit.