Za sebou máme již 3 kilometry a před námi se objevil Mrzkovický mlýn, kde je za pěkného počasí v provozu občerstvovací kiosek. U mlýna se nachází most, který musíme přejít. Cesta totiž pokračuje dál po levém břehu Sázavy. Hned za mostem je turistický přístřešek s mapou okolí. Cyklostezka vede na okraji lesa a je na ní příjemný stín.

Asi po pěti kilometrech opět končí nový povrch a začíná obdobná cesta jako již u zmíněné ČOV. Po necelých šesti kilometrech se nacházíme ve Smrčné. Pro ty unavené je zde možnost přesednout na vlak a cestu si usnadnit. Většina vlakových spojů na této trati je uzpůsobena pro přepravu jízdních kol a kočárků.

Historik Jiří Pernes byl v úterý hostem Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě. Se studenty debatoval na téma rozpadu Rakousko-uherské monarchie a vzniku samostatného Československa.
Před spaním jsem si listoval učebnicí dějepisu, říká Jiří Pernes

My se však vydáváme dál na Stvořidla. Cesta ze Smrčné už není příliš vhodná pro cyklisty. Prochází se lesním úsekem pouze vyšlapanými cestičkami. Tedy cyklisté svá kola musí doslova vláčet nerovným terénem a přes kořeny stromů. Od Smrčné se v Sázavě objevují různě velké kameny, které vytváří v řece přírodní peřeje. Čím více se blížíme ke Stvořidlům, tím více kamenů přibývá. Po devíti kilometrovém výšlapu naše cesta končí. Nacházíme se v kempu na Stvořidlech a můžeme se zde po zásluze občerstvit.