Od náročných objížděk si oddechnou řidiči a především ždírecká základní škola. Ta už nemusí svoje nejmenší žáky doprovázet ráno od autobusu do školy, odpoledne ze školy na autobus. Stejně tak obyvatelé obce Slavíkov už nemusejí do práce ve Ždírci jezdit přes Chotěboř.

Podle ředitele ždírecké školy Oty Bence to byla cesta za vzděláním, na jakou děti ani učitelé nezapomenou. Osmadvacet učitelů a zaměstnanci města se střídali ve službě. Tři desítky školáků denně vodili kolem rozkopané silnice, kde duněly stavební stroje. „Myslím, že jsme celou akci zvládli bez problémů. Pro děti to byl nezapomenutelný zážitek. Pravda, někdy se autobusy opozdily, jely jinak než měly. To ale škola nemůže ovlivnit. Důležité je, že se během cesty stavbou nikomu nic nestalo,“ zdůraznil ředitel.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Podívejte se, jak si s problémem poradili ve Ždírci nad Doubravou:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Školáci cestovali autobusem a mikrobusem. Takzvaný velký přesun, kdy učitelé vyzvedli děti na zastávce a vedli je do školy a odpoledne zpět, začal už 11. září . S ukončením prací na silnici jsou spokojení i obyvatelé nedalekého Slavíkova. Do práce ve Ždírci jezdili oklikou přes Chotěboř. „Za týden tak najezdili desítky kilometrů navíc,“ poznamenala Martina Hojná, zástupce ředitele ždírecké základní školy.

Rozsáhlá rekonstrukce 6,4 km dlouhého úseku silnice I/37 mezi Ždírcem nad Doubravou a hranicí Kraje Vysočina končí. Od pondělí se na opravenou cestu vrátí provoz.
Cesta už brzy volná, končí dvouletá oprava silnice za Ždírcem

Ne všichni rodiče chtěli posílat děti do školy zvláštním mikrobusem. Eva Josková z Horního Studence se rozhodla, že bude prvňáka Jakuba do školy vodit. „Ze Studence je to kousek. Pracuji v Laně, tak to mám při cestě. Ráno jdu s dítětem do školy, pak do práce, odpoledne z práce to samé. Za pár týdnů ten zmatek skončí. Pak bude Jakub už cestovat sám normálně autobusem,“ prohlásila.

Práce na silnici první třídy 37 mezi Ždírcem a Údavami směrem na Pardubice Ředitelství silnic a dálnic opravovalo po etapách. Práce začaly loni, skončily letos v říjnu.