VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konkurence je zdravá, říká Zbyněk Palička

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Hudební festival STOCK Dobrohostov už více než dvě desítky let nabízí fanouškům přehlídku mnoha hudebních žánrů. Pevnou součástí programu dnes již třídenní akce se v určité době staly „nedělní dechovky“, díky kterým do malé vísky na Havlíčkobrodsku s pouhými 147 stálými obyvateli našly cestu davy milovníků tohoto specifického žánru…

26.7.2017
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodská dvanáctka.Foto: Archiv kapely

Devátý ročník festivalu dechových hudeb se uskuteční v areálu letního parketu v obci Dobrohostov u Havlíčkova Brodu v neděli 20. srpna 2017 a jako každý rok představí čtyři velké dechové hudby. Po nádherném vystoupení Mistříňanky v loňském roce pořadatelé také letos představí špičkového představitele moravské školy, Šohajku Vojty Ducháčka z Dolních Bojanovic.

Havlíčkův Brod má jeden z nejvyšších dechových indexů, tedy počtu hráčů na dechový hudební nástroj v přepočtu na tisíc obyvatel. Jen tak lze vysvětlit současnou existenci tří velkých dechových hudeb, které v Havlíčkově Brodě působí. Dvě z nich více či méně rafinovaně šíří slávu výborného piva, které od roku 1834 vaří místní pivovar. Ale zatím pouze jediná nedávno vytvořila svůj otisk pro historii vydáním vlastního cédéčka: Havlíčkobrodská dvanáctka! O „dvanáctce“ jsme si povídali s kapelníkem Zbyňkem Paličkou.

Zbyňku, v kapele jsi začínal jako řadový hráč. Co tě nejvíc překvapilo, když jsi se před sedmi lety stal kapelníkem?

Asi největším překvapením pro mě byla vztahová složitost. Jak se říká, muzikanti jsou ješitní a já jsem tenkrát oproti mnohým z nich byl „kuře“. Jinak jsem měl ale způsob práce s muzikanty zažitý už z konzervatoře, kde jsem vedl Taneční orchestr i po mém dostudování VK Roudnice nad Labem.

Jak velkou změnou kapela za tu dobu prošla?

Celých sedm let mého působení v roli kapelníka se snažím vytvořit stálé obsazení s co nejnižším věkovým průměrem muzikantů. Myslím, že se to povedlo a dnes máme stabilní kádr. U obsazení bych rád vzpomenul pro nás velmi šokující fakt. Na konci loňského roku náhle zemřel náš dlouholetý tubista Miloš Přeček. Sehnat náhradu za tak zkušeného hráče bylo velmi těžké, ale podařilo se. Na tubu hraje Martin Jindra z Ledče nad Sázavou. Po ustálení obsazení přišly na řadu další úkoly. Mám tím na mysli ústroj a způsob propagace. Pokud jde o propagaci, hodně nám pomohlo natočení našeho prvního CD s názvem „Moje Sázava“. Album dostalo název podle jedné z natočených skladeb. Jedná se autorskou skladbu mého otce. To je další věc, která se za dobu účinkování kapely změnila. Máme i své „vlastní“ písničky.

Registroval jsem, že jste se v loňském roce s Vašimi nahrávkami pravidelně umisťovali v hitparádách na TV Šlágr. Pomáhá kapele přítomnost na obrazovkách, jak se všeobecně traduje?

Určitě nám tato propagace pomáhá. Každé mediální zviditelnění je velkým přínosem. Proto rád vzpomenu i na další mediální podporu, které se nám dostává od rádií. Patří mezi ně například Rádio Region, Dechovka nebo Proglas.

Na konci ledna jste v havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov slavnostně pokřtili první cédéčko. Jaké jsou tvé dojmy z této akce?

Myslím, že to byla velmi vydařená akce. Dobrá účast publika mile potěšila a kapela zahrála velmi dobře. Stále plný parket dokazoval i dobře zvolený repertoár tohoto tanečního odpoledne.

Před lety jste připravili speciální koncertní program vánočních koled. Jak jsou tyto speciální koncerty úspěšné?

Zahájení těchto koncertů se spojuje s úplnými začátky kapely. Myslím, že první tento koncert proběhl v Habrech, kde dodnes tato akce patří mezi tradice tohoto městečka. V současnosti už máme těchto vystoupení po regionu celou řadu. Co mě velmi těší, že jsme získali nový chlapecký hlas do těchto představení. Vládne jím syn jednoho z členů a je jím Martin Tonar ml.

Společně s Jardou Dubnem se hudebně realizujete také v Rose Bandu, který - pokud vím - vystupuje docela hodně. Je vůbec možné to rozumně skloubit s velkou dechovkou?

Myslím, že absolutně neproblematicky. Důležitý je přehled a žádné ukvapené rozhodnutí bez ověření volného termínu. Navíc se tyto kapely krásně žánrově doplňují. Obecní nebo například hasičské celodenní akce jsou tyto kapely schopny vyplnit dvěma vystoupeními, kdy může na začátku vystoupit koncertně Havlíčkobrodská dvanáctka a navázat Rose band celovečerní zábavou.

Havlíčkův Brod má tři velké dechovky, kromě vás je tu ještě Rebelka a Sklenařinka. Dá se říct, že vás tato konkurence motivuje k lepším výkonům nebo spíš přináší praktické problémy, když někteří z muzikantů hrají ve více kapelách? Jak velká je to komplikace?

Konkurence je zdravá. Žene kapelu v její práci vpřed. Je ale pravdou, že v Havlíčkově Brodě je mnoho kapelníků a málo muzikantů :) Jinak se domnívám, že naše kapela má v současnou chvíli spolehlivé a věrné obsazení.

Jsi žákem Otty Bauera. Jak na něj vzpomínáš?

Osobnost, výborný učitel a muzikant. Ale hlavně dobrý přítel a autorita.

Jaká je vlastně teď situace v Havlíčkově Brodě ve výchově mladých hráčů na dechové nástroje?

Pokud se tato otázka vztahuje k celé ČR, tak odpovím, že situace není na vymření dechových hudeb :) Z našeho regionu rád vzpomenu na velmi aktivní přístup ZUŠ Chotěboř nebo Humpolec. Morava je samostatná kategorie, kde pro mě sympatickým způsobem přežívá ctění tradic. Pokud se však vztahuje k Havlíčkovu Brodu, tak musím odpovědět, že zde úplně chybí výuka některých nástrojových skupin. Žesťové nástroje zde téměř nikdo neučí. A když ano, tak se nezaměřuje na velké nátrubky. Tím mám na mysli nástroje pozoun, tenor, baryton nebo tuba. Poslední tubista vyšel v Havlíčkově Brodě naposledy za dob právě Otto Bauera.

Co si myslíš o budoucnosti dechových hudeb a žánru dechovky obecně?

Zaznamenávám velký počet kapel pro mě dosud neznámých a ve velmi dobré kvalitě. Velkých souborů ubylo a dobří hráči se tak rozptýlí do menších kapel. To má naštěstí dobrý dopad na regionální kulturu. Jak to ale bude, to se uvidí za pár let…

Dechová hudba je dnes v repertoáru kapel často doplněna o populární skladby. Díky tomu se snad dochovají mladším generacím i ty dnes už zlidovělé skladby. Snad budou pořadatelé kulturních akcí stále tak „trochu“ myslet na tyto naše dechovky.

Co považuješ za svůj největší životní úspěch?

Samozřejmě dva synové a současná situace Havlíčkobrodské dvanáctky :)

Zbyňku, děkuji za rozhovor!

Petr Kletečka

Autor: Redakce

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení