Ve městech je na něj speciální kontejner, který je ale většinou prázdný.

V Havlíčkově Brodě je takových kontejnerů deset. „Jsou umístěny na největších separačních stáních. A k dispozici jsou už řadu let," uvedl vedoucí střediska nakládání s odpady a čištění města Kamil Tesárek s tím, že lidé ale kontejnery na kov nevyužívají. „Pokud mají lidé kovy, raději je odvezou do výkupny. Dokud budou výkupny, tak si myslím, že popelnice na kov budou prázdné," domnívá se Tesárek. Nejčastěji lidé do speciálních kontejnerů na kov hází plechovky nebo hliníkové železo.

Ani lidé v Chotěboři tyto kontejnery nevyužívají. Od začátku roku je pracovníci technických služeb nemuseli ani jednou vyvážet.

„V Chotěboři je světle šedých kontejnerů na kov sedm. Naplněné jsou však pouze dna popelnic, takže jsme od ledna nemuseli ještě ani jednou vyvážet. Výjimkou je pouze kontejner umístěný u školní jídelny," prozradil jednatel společnosti Technické a lesní správy v Chotěboři Miroslav Uchytil. U školní jídelny se kontejner zaplní za měsíc. „Kuchařky z jídelny plní kontejner plechovkami od potravin. Velké kusy kovů lidé odevzdávají do sběrných dvorů,  nebo je prodají do sběrných surovin," řekl Uchytil.

Z kontejneru se kov ukrást nedá

Do šedých kontejnerů se zloději nedostanou. „Možná kdyby byl kontejner plný, něco by se ukrást dalo. Na dno se ale zloději nedostanou," poznamenal Uchytil.V kontejneru je jen malý kruhový otvor pro vhození malých kovových obalů hlavně od nápojů a potravin, které v současné době většinou končí na skládkách. Nikdo je doma nechce skladovat. Do kontejneru se vlézt nedá. Pokud si s tím ale dá někdo tu práci, stejně toho moc nezíská.

Lidé o takovýchto kontejnerech často ani nevědí. „Odpad třídíme. Plechovky a hliníkové železo však házím do směsného odpadu, protože se mi nevyplatí prodávat ho do sběren. Netušila jsem, že tady ve městě existují speciální kontejnery na kov. Nyní tedy budu třídit i plechovky," řekla obyvatelka Havlíčkova Brodu Zuzana Kratochvílová.

Tříděním kovového odpadu lidé na Havlíčkobrodsku sníží množství odpadu a zároveň  přispějí k ochraně životního prostředí, a to nejen tam. „Pokud se kovové kontejnery osvědčí, do budoucna plánujeme jejich počet zvýšit až o polovinu," uzavřel Uchytil.

Beáta Dvořáková