První případ nového typu koronaviru hygienici potvrdili ve Světlé nad Sázavou. Oznámil to starosta města Jan Tourek. „Nebyla otázka, jestli k nám virus přijde, ale kdy. Bližší informace k tomu sdělovat nemohu. Nyní je opravdu potřeba dbát na přísná hygienická opatření. Žádáme všechny občany, aby striktně dodržovali a nezpochybňovali vládní opatření či je záměrně porušovali. Důležité je nepodléhat panice,“ podotkl Tourek.

„Další dva nakažení jsou z Kynic,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jan Říha. Nyní je tady tak šest lidí, u kterých se nákaza prokázala. Vesnice je od pondělka uzavřená, okraje obce hlídá policie a dovnitř se smí jen ve výjimečných případech. Projedou například záchranáři.

Právě speciální výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina tady v úterý otestovala jednačtyřicet lidí. „Sedmičlenný tým zdravotníků v koordinaci s epidemiologem provedl hromadný odběr vzorků na COVID-19. Odebraný biologický materiál zdravotníci transportovali do jihlavské nemocnice, odkud bude následně odeslán do příslušné Národní referenční laboratoře,“ informoval mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Nákaza se do vesnice dostala pravděpodobně při hasičské oslavě mezinárodního dne žen, které se zúčastnil i host z Prahy, u nějž se virus později potvrdil.

Celkem je v tuto chvíli na Vysočině devět nakažených. Kromě pacientů z Havlíčkobrodska zůstávají v domácím léčení i partneři ze Žďáru nad Sázavou, u kterých se nemoc Covid-19 potvrdila minulý týden.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in