Online reportáž

Otazník zůstává také nad filmovým promítáním. „Na pátek máme naplánovaný film 3Bobule. Už teď máme přes internet prodaných devětadevadesát lístků. Momentálně řešíme, jak se k tomu postavit. Jestli bude lepší kino zrušit úplně, nebo omezit kapacitu,“ přemítala Kupčíková.

Zákaz se projeví i na výdělcích. „Peníze jsou ale věc, která mě trápí nejméně. Mnohem více mě mrzí, že budou lidé zklamaní, protože se na ta představení těšili a lístky měli zakoupené několik týdnů i měsíců. Náladě ve společnosti to rozhodně nepřidá,“ podotkla Kupčíková.

Také Krajská knihovna Vysočiny Havlíčkův Brod ruší naplánované akce. „V pondělí 16. března jsme měli mít talk show Postel hospoda kostel od Jana Czendlika. Budeme ji muset bohužel zrušit,“ informovala ředitelka knihovny Jitka Hladíková s tím, že na chod knihovny nebude mít zákaz zatím vliv.

Naopak v Kulturním domě Ostrov Havlíčkův Brod zatím nic rušit nemusí. „Nejbližší akci máme 20. března, a to koncert skupiny Citron. Doufám, že do té doby toto opatření pomine. V opačném případě se budeme muset domluvit s kapelou na přeložení koncertu, případně vrácení peněz za vstupenky,“ sdělil ředitel kulturního domu Antonín Axman.

Zrušení hrozí i zápasům Horácké Slavie a jihlavské Dukly v předkole play-off první ligy.
ONLINE: Děkanský úřad v Brodě kvůli koronaviru uvažuje o zrušení bohoslužeb

Někteří pořadatelé na zákaz akcí nad sto lidí vyzráli a u naplánovaných událostí jen omezují kapacitu. Například dramaturg havlíčkobrodského Filmového OKA Jiří Svoboda. „Průměrně na naše filmy chodí kolem čtyřiceti lidí, takže by se nás teoreticky zákaz týkat nemusel. Ve středu 18. března však budeme promítat film Tenkrát v Hollywoodu, na který by mohlo přijít více diváků. Pokud bude zákaz nadále platit, tak omezíme kapacitu na sto lidí. Vše ale budeme ještě konzultovat,“ potvrdil Svoboda.

Kapacitu jednotlivých představení omezují také v havlíčkobrodském Městském divadle a kině Ostrov. „Vzhledem k tomu, že o dokument V síti je mimořádný zájem, jen na dnešek bylo zhruba 280 rezervací, tak jsme se rozhodli zařadit náhradní promítání. První termín pro ty, kteří se nevešli do první stovky, bude hned dnes od 20.00 hodin. Další náhradní termín bude pak ve čtvrtek 12. března od 18.00 hodin,“ řekl ředitel MDKO Tomáš Hermann.

Kvůli koronaviru se posouvá také čtvrteční premiéra filmu 3Bobule. „Toto rozhodnutí přišlo ze strany distributora. Právě díky tomu jsme mohli mimořádně zařadit další promítání dokumentu V síti,“ uvedl Hermann.

Posouvají se také divadelní představení. „Ta jsou u nás velmi žádaná, takže bychom diváky neradi zklamali. Budeme jednat s jednotlivými soubory a hledat náhradní termíny. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Až přijdou nová zařízení, tak na to budeme reagovat, ale v tuto chvíli plně respektujeme nařízení vlády,“ dodal Hermann.