Hygieniky pochopitelně nejvíce zajímá Brodsko, kde se ve dvou ohniscích nakazilo nejvíce osob. „Pokud vyjdou testy, zůstane v Kynicích v izolaci jen jeden manželský pár,“ začal Kos optimisticky a pokračoval: „V Břevnici jsou vyléčení dva klienti a čtrnáct dalších mělo první negativní odběr, čekáme na druhý. Pak by pozitivní zůstali jen čtyři.“

V tamním domově důchodců už se koronaviru zbavilo také šest lidí z personálu. „Jedna pracovnice je v karanténě ne proto, že by byla zasažená, ale má to doma v rodině,“ dodal hygienik.

Aktuální stav je podle něj dobrý a do konce dubna neočekává zhoršení. Jaký bude další vývoj je ale ve hvězdách. „Pořád nám chybí zásadní informace o chování toho viru,“ vysvětlil Kos. Deník zajímalo, jestli není z pohledu hygienika příliš riskantní krok vlády uvolňující opatření. „Je to politický krok,“ odpověděl.

Do pátečního rána se na Vysočině dle čísel ministerstva zdravotnictví nakazilo koronavirem sto jednasedmdesát osob. Na druhou stranu se jich už jednapadesát uzdravilo, informuje hygiena. „Aktuální stav nakažených evidujeme jen celokrajsky. Často do vypadá optimisticky a pak s hrůzou zjistíme, že ze čtrnácti osob s prvním negativním testem jich po druhém testu zbylo sedm,“ uzavřel Kos.