„Je to obrovský úspěch. Tak velký zájem jsme ani nečekali," konstatovala Iveta Vrbová z potravinové banky v Ledči nad Sázavou.

Národní potravinová sbírka se konala ve vybraných  řetězcích po celé zemi. Na Vysočině se sběrnými místy staly Havlíčkův Brod a Jihlava. Hlavním pořadatelem byla organizace Byznys pro společnost.

V Havlíčkově Brodě se o chod sbírky staralo deset dobrovolníků. „Potraviny byly předány Charitě, která je bude rozdělovat potřebným rodinám na Vysočině. Její pracovníci již kontaktovali sociální odbory jednotlivých měst, aby se dostaly těm, kteří na pomoc mají nárok," upřesnila Vrbová s tím, že na Vysočině bude lidem v nouzi rozdělena  více než tuna poživatin.

Podle původního plánu se měly potraviny rozdělovat ze speciálního skladu potravinové banky v Ledči nad Sázavou, ale ten není dosud v provozu. „Sklad měl být v prostorách bývalého skladu léčiv Zentiva. Samotný objekt jsme dostali do dlouhodobého pronájmu od sdružení Háta za symbolickou korunu, ale sklad je potřeba nejprve stavebně upravit. Musíme zajistit i pracovní sílu na skladování a výdej potravin, a na to nemáme peníze. Oslovili jsme Kraj Vysočina, ale ten nás zatím nepodpořil," vysvětlila Vrbová. Rada kraje projednání žádosti sdružení o dotaci 200 tisíc korun odložila   s tím, že potřebuje další informace k fungování banky.

Hejtman Jiří Běhounek chce nejdřív znát další podrobnosti, a to způsob získávání potravin, hygienické normy a podobně. Zakladatelé potravinové banky ale budou s krajem dál jednat.  Podle Vrbové by se měly do budování potravinového skladu zapojit i místní samosprávy. „Samosprávy by měly projekt potravinové banky podpořit, neboť povinností jednotlivých měst je pomoci svým sociálně slabým a handicapovaným občanům," zdůraznila Vrbová.

V rámci ČR byla Národní potravinová sbírka ještě mohutnější. Potřebným zajistila   66 tun trvanlivých potravin, o chod sbírky se staralo tisíc dobrovolníků. „V množství vybraných potravin na jeden obchod jsme předčili i Maďarsko, které má již se sbírkou zkušenosti," říká Fabrice Martin-Plichta z České federace potravinových bank.

Počet lidí, kteří by mohli potřebovat potravinovou pomoc, stoupá. V ČR jich žije odhadem nejméně 10 %. Chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, matky samoživitelky, lidé bez práce a početné rodiny. Organizátoři by chtěli z Národní potravinové sbírky do budoucna  vytvořit v ČR tradici.