Otvírá se jen několikrát do roka. O jeho oživení a opravy usiluje sdružení Přátelé podlipnických kostelů, které letos slaví už dvacet let od založení. 

„V roce 1941 v kostele byly objeveny středověké nástěnné malby vysoké umělecké úrovně. Od roku 1958 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky,“ upřesnil kastelán sousedního hradu Lipnice Marek Hanzlík.

Podle Magdaleny Bartákové ze spolku Přátelé podlipnických kostelů odborná literatura datuje malby do posledního desetiletí 14. století do doby vlády Václava IV. „Na severní stěně lodi pod kruchtou se nachází malý svatého Matěje, o kus dál směrem na východ rozsáhlý obraz svatého Kryštofa,“ popsala část maleb. 

Kostel v Loukově se dostal i do pořadu Toulavá kamera, mohl být i na turistických známkách, které vydala obec Dolní Město. Ale nezdařilo se. Proč, to vysvětlil starosta obce Pavel Chlád následovně: „Jednou z hlavních podmínek pro získání turistické známky je zajistit její prodej sedm dní v týdnu přímo na místě. Jenže kostel v Loukově stojí na tak odlehlém místě, že sedmidenní prodej zajistit nelze.“ Kostel byl součástí už zaniklé vsi Loukov. Původní stavba vznikla před polovinou 14. století.