Po záchraně památky, která je jednou z mála upomínek na městečko zbourané kvůli stavbě vodárenské nádrže Švihov, volá dlouhý čas občanské sdružení Přátelé Zahrádky. Pořádá kvůli tomu i veřejnou sbírku. Teď se podařilo sehnat dva miliony korun z ministerstva kultury, řekl Jan Čihák ze sdružení. Kostel si mohli lidé prohlédnout o víkendové pouti. Kromě mše je čekaly výstavy a koncert.

Nezbytné zajištění vnitřních maleb

Pro kostel s cennými vnitřními malbami je vysušení zdí prvním krokem k záchraně. „Určitě je dobře, že se udělá to podstatné, tedy odvlhčení. Ale pak bude nezbytné, aby se pokračovalo zajišťováním maleb, které jsou ve velmi špatném stavu," uvedl Čihák.

Díky sbírce, v níž se sešlo půl milionu korun, začaly první práce na odvlhčení minulý podzim.

Památkáři původně čekali, že bude zajištěna jen část kostela. Díky dotaci se ale letos dostane na všechny zdi a peníze ze sbírky ještě zbudou na další opravy. Na celou obnovu kostela je však potřeba kolem deseti milionů korun. „Ta sbírka plus ta dotace je čtvrtina prostředků, které budou celkově potřeba," upřesnil Čihák.

Městečko s dvěma sty  domy zaniklo v sedmdesátých letech minulého století.

Původně románský kostel zachránilo to, že v něm byly objeveny malby ze čtrnáctého  století. Zajištěny ale byly jen provizorně. Kvůli vlhku se omítky drolí a odpadávají. I malbám se teď blýsklo na lepší časy. Asi na metru čtverečním je začala zkušebně čistit a zajišťovat restaurátorská škola z Litomyšle, uvedl Čihák.

Do kostela, který je v ochranném vodárenském pásmu, se lidé mohou podívat jen několikrát v roce.

Letos mají ještě šanci o Hradozámecké noci v září a pak ještě na Dušičky. Víkendová pouť připomněla stodesáté  výročí narození kněze Josefa Toufara, který zemřel v roce 1950 na následky komunistického věznění kvůli takzvanému číhošťskému zázraku. Toufar v Zahrádce působil před svým přeložením do Číhoště.