Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel ve Šlapanově se rozhodli přebudovat podle vzoru z Říma

Šlapanov – Kostel svatých Petra a Pavla ve Šlapanově není tak známý jako kapitulní bazilika dvojice stejných apoštolů, kterou na ostrohu nad Vltavou v Praze v letech 1070-1080 založil český král Vratislav II.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Od roku 1962 má šlapanovský kostel novou střechu, šindele nahradil plech natřený červenou barvou. Vpravo stojí chátrající fara. Foto: Ivo Havlík

Více se také ví o kostele sv. Petra a Pavla v Budči, národní kulturní památce spojené s knížetem Václavem, která je v podstatě nejstarší stojící budovou v Čechách. Nicméně šlapanovský kostel je opředen nejednou legendou a málo známá je skutečnost, že do značné míry je kopií chrámu sv. Petra a Pavla v Římě.

V místní kronice je zapsáno, že kostel na příkrém svahu nad korytem řeky Šlapanky pravděpodoně postavili horníci. Nejstarší písemná zpráva o něm je z 25. října 1258. V ní se praví, že kaplan Jindřich ze Šlapanov (capellanus Henricus de Zlapans) byl za svědka při převodu důlních štol do dědičného vlastnictví Dietrichovi Freibergerovi z Brodu.

Z toho lze usoudit, že když byl ve Šlapanově kaplan, musel ve vsi stát kostel.

„Před Bílou horou kostel sloužil evangelickému vyznání, za protireformace se v něm opět konaly bohoslužby katolického ritu. V letech 1720 až 1723 byl přestavován k podobě chrámu Petra a Pavla v Římě. Stavělo se po obvodu starého, teprve když nové zdi stály, byly staré zbourány," řekl Deníku bývalý starosta obce Jaroslav Pospíchal.

Historici architektury oceňují pestrost stavebních slohů šlapanovské svatyně, od pozdně románského přes gotiku až po baroko, je to dáno jeho stavebním vývojem, započatým již ve 13. století a možná ještě dříve. Původní věž při přestavbě zůstala. V roce 1801 ji poškodila vichřice. Nová byla postavena až v r. 1899, kdy se zvýšila o 26 metrů a dostala nynější podobu.

„K další větší opravě kostela došlo až v roce 1962, kdy byl nákladem 90 000 Kčs ze státních prostředků pokryt novou plechovou střechou. Dosavadní šindelová střecha byla sňata. Nová plechová střecha byla natřena na červeno," uvádí Pospíchal.

Ke kostelu ve Šlapanově se vážou zajímavé pověsti. V minulosti se prý propadl do země, dokonce špicí dolů. Jiná legenda se týká jeho zvonu, zpíval tóny „Somat und Seiden" (Samet a hedvábí). Za třicetileté války ho občané zakopali do země, ale po odchodu Švédů už nenašli. Až ho náhodou vyhrabala pasoucí se svině, od té doby prý už zněl jinak – „San hat gfun" (Sviní nalezen). Za první světové války byl přetaven na kanóny. Zajímavé je, že v jiném Šlapanově, dnes místní části obce Zvěstov v okrese Benešov, tamější kostel ve středověku rovněž zasvětili Petru a Pavlu.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení