V sobotu 25. července se jeden z koncertů uskuteční v klášterním kostele sv. Ondřeje v Pohledu od 16 hodin. O den později, tedy v neděli 26. července, si milovníci hudby přijdou na své i v kostele sv. Jakuba Staršího ve Velké Losenici, a to od 14 hodin.

Koncerty proběhnou od června do září a jejich cílem je zprostředkovat kvalitní a živé umění do menších obcí v kraji a zároveň představit krásné duchovní prostory, ve kterých budou koncerty realizovány. Připravený program se bude opírat o kompozice starších epoch a v rámci letošního ročníku zazní skladby od J. Dowlanda, D. Scarlattiho, G. Zamboniho a C. Debussyho.

Své nástroje v kostelích rozezní akordeonistka Jitka Baštová a loutnista Jindřich Macek. Mladá interpretka v loňském akademickém roce úspěšně ukončila studium na Vysoké škole múzických umění v oboru hra na akordeon a vyučuje na havlíčkobrodské ZUŠ, kde se věnuje práci s mladými talenty.

Jindřich Macek je ředitelem ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě, absolventem Konzervatoře Pardubice (obor hra na kytaru a loutnu) a Akademie staré hudby v Brně (loutna). Na první pohled zcela netradiční kombinace nástrojů posluchačům představí upravené kompozice pro komorní seskupení, ojedinělou zvukovou kombinaci akordeonu a loutny, a přinese nové myšlenky i barevné nápady. Skladby jsou vybrány tak, aby vynikly přednosti obou nástrojů, jejich jemnost, pestrost a schopnost navodit určitý pocit, vykreslit zvukomalbu.

V minulosti umělci vystoupili v několika zemích Evropy, jmenujme např. Slovensko, Polsko, Finsko, Švýcarsko. Projekt Kostely naplněné hudbou II. začal v červnu v kantonu Graubünden ve Švýcarsku.