Podle dosavadních odhadů je jak koupaliště v Havlíčkově Brodě, tak i v Přibyslavi v hluboké ztrátě. Po polovině sezony je tak situace více než tragická. „To počasí je nanic. Nemůžu se chodit koupat, vlastně se pořádně nic nedá dělat,“ stěžuje si pravidelný návštěvník koupaliště Ondřej Berky.


„Mně to taky hodně vadí. Chodila jsem se koupat každý den, ale k nám do rybníka. Sice tam nejsou žádné skluzavky nebo tobogány, ale zato je tady větší prostor a člověk se nemusí bát, že na někoho skočí,“ tvrdí čtrnáctiletá Martina Machová.


Patnáctiletá Monika Panáčková by také uvítala hezké počasí. „Chodím se koupat ráda a často, ale zatím jsem neměla příležitost,“ říká.


Moc lidí nechodí


„Letos je pro nás počasí opravdu hodně nepříznivé, takže máme zavřeno. Výdělek je proto nic moc. Jsme v hlubokém prodělku,“ zklamaně konstatoval vedoucí sportovního zařízení v Havlíčkově Brodě Bohumil Slanař. „Přesný počet návštěvníků zatím nevím, ale ke konci června jich bylo přibližně sedm tisíc,“ v rychlosti zapátral v paměti.


S návštěvností je na tom podobně i druhé koupaliště v okrese, a to v Přibyslavi.


„Nestálé počasí pro nás znamená velkou ztrátu. Odpoledne od 16. do 19. hodiny máme sice otevřeno, ale moc lidí sem nechodí,“ potvrzuje Zdeněk Matějka, vedoucí sportovní haly a koupaliště v Přibyslavi.


Návštěvníky na havlíčkobrodské koupaliště nepřiláká ani novinka pro letošní sezonu, solární ohřev vody. Za její instalaci město zaplatilo více než milion korun.


Solární ohřev však funguje jen tehdy, když svítí slunce. To je pak voda vždy teplá. „Pokud je hezky, určitě se to vyplatí. Při těch několika slunečných dnech teplota vody stoupla dokonce na 26 stupňů Celsia,“ doplnil Slanař. Provozovatelé obou koupališť doufají, že konec července bude opět ve znamení teplého počasí a zmírnit ztráty jim pomůže alespoň srpen.

ELIŠKA KONUPKOVÁ