Jak správně s hlínou pracovat, a dát jí tvar, radila Květa Cempírková z AZ Centra. Ta se keramice věnuje víc než skoro deset let, pracovat s hlínou učí jak děti, tak i dospělé. V AZ Centru k tomu jsou všechny podmínky. „Vlastníme kvalitní keramickou pec, válcovací stolici, hlínu nakupujeme už připravenou v kusech, k dispozici máme různobarevné glazury," pochlubila se Cempírková.

V té souvislosti je třeba připomenout, že současné AZ Centrum, středisko volného času, dříve sídlilo v prostorách secesní vily nedaleko obchodního domu Alej. „Přestěhováním do objektu bývalé základní školy Rubešova jsme rozhodně získali. Především mnohem větší a světlejší prostory. Vila byla tmavá, bylo tam málo místa, v suterénu se držela plíseň," zdůraznila Cempírková.

Příjemně prožitý čas

Skvělé možnosti keramické dílny si v úterý vyzkoušelo téměř dvacet dětí i dospěláků. Do tvoření se zapojily s dětmi maminky i babičky. Vzhledem k tomu, že Vánoce se kvapem blíží, byla hlavním tématem dost často vánoční výzdoba s motivem vánočních stromků a andělů. „Kdyby to šlo, budeme tady celý den," svěřily se dvě malé slečny. Jak prozradily, jsou obě pravidelnými návštěvnicemi keramického kroužku. Jedna z nich pracuje na soše velkého anděla, druhá na dekorativním keramickém domečku. Podle obou malých výtvarnic jsou prázdniny v AZ Centru mnohem lepší než doma u televize nebo u počítače.

Jak upřesnila Květa Cempírková, na keramické kurzy do AZ Centra nechodí jenom děti. „Máme i kurzy pro dospělé, výrobky jsou samozřejmě už na trochu jiné úrovni. Dospělí někdy přijdou s tím, že si to chtějí jenom vyzkoušet, jestli to zvládnou. Ale někteří se vracejí a pochvalují si, jak si při práci s hlínou odpočinou a hodí starosti za hlavu," konstatovala Cempírková s tím, že ona sama si každou práci s hlínou nejdřív vyzkouší. AZCentrum má rovněž odborný certifikát, takže může vyučovat budoucí kantory, kteří chtějí ve školách vést keramické kroužky.

„Mám štěstí, že pro mě je práce koníčkem. Když mám špatnou náladu, stačí mi zajít do dílny a svět je hned růžovější," usmála se zkušená keramička. AZ centrum je středisko volnočasových aktivit, nabízí zábavu z nejrůznějšího spektra.
„Snažíme se vyplnit nejen volný čas dětí, ale pořádáme akce i pro rodiče a další zájemce. Zaměřujeme se na sport, výtvarnou výchovu, keramiku, hru na kytaru a flétnu a na výpočetní techniku," upřesnila Cempírková. Velmi populární jsou i mažoretky a taneční skupina Tendenc.

V rámci dalších aktivit nabízí AZ Centrum i odpočinkové pobyty. Dále vzdělávací aktivity pro dospělé, pro předškoláky a nižší ročníky základních škol.