Seznam připravovaných staveb obsahuje dvě desítky akcí s celkovými náklady kolem tří miliard korun. Mezi nimi je i jihovýchodní část obchvatu krajské Jihlavy. Podle Libora Joukla (ČSSD), náměstka hejtmana Vysočiny pro dopravu, je rozpracován
o něco větší počet projektů, protože u některých se může protáhnout majetkoprávní příprava.

Ve vlastnictví Kraje Vysočina je přes 4 500 kilometrů silnic II. a III. třídy. Odhad evropských dotací, které by na ně v nejbližších pěti letech mohly plynout, vychází z celkového objemu peněz v novém dotačním programu.

„Podíleli jsme se na připomínkování podmínek pro vypsání dotačního programu,
v rámci kterého by do celé České republiky mělo z Integrovaného regionálního operačního programu přitéct celkem 27 miliard korun," uvedl Joukl. První výzva pro předkládání projektů má být vyhlášena v půli léta.

Největší objem peněz

Kraj Vysočina by podle náměstka chtěl příští rok zahájit na svých silnicích evropské projekty za 250 až 500 milionů korun. Mezi ně by mohla patřit kupříkladu stavba okružní křižovatky v centru Velké Bíteše a oprava silničního průtahu v Dolní Rožínce.

„Předpokládám, že největší objem peněz by mohl plynout na naše stavby v letech 2017 a 2018," uvedl náměstek Libor Joukl. Pokud vše půjde dobře, mohly by se v této době už také rozbíhat práce na obchvatu Jihlavy, který by měl stát kolem 640 milionů korun.

Kraj plánuje použít peníze 
z EU i na obchvat Okříšek na silnici II/405 mezi Jihlavou 
a Třebíčí, kde se stavební náklady předpokládají kolem 300 milionů korun.

Zlepšit by se rovněž mohl tah II/128 mezi Pacovem a Lukavcem na Pelhřimovsku.

Joukl uvedl, že po dohodě se starosty v tomto regionu by prvními stavbami na této silnici měly být obchvaty Salačovy Lhoty a Lukavce.

Zásobník krajských akcí obsahuje také obchvat Nového Veselí na Žďársku za více než 200 milionů korun. Za jeho stavbu se přimlouval i prezident Miloš Zeman, který do Veselí jezdí na dovolenou. Má zde chalupu.