Kraj chystá kompletní rekonstrukci vytížené silnice II. třídy v Žižkově ulici. Smlouvu o společném postupu kraje a města při této přestavbě  schválila krajská rada. Loni se řidiči v Brodě museli obrnit trpělivostí kvůli přestavbě mostu na stejném silničním tahu.

Postup letošních prací bude záviset i na tom, jak rychle se podaří vybrat jejich dodavatele. Pokud se podaří zahájit stavbu hned na jaře, mohli by stavbaři celou rekonstrukci silnice zvládnout najednou.

„V případě, že by se s pracemi začalo později, tak bychom to bohužel museli rozdělit na dvě části. Ale v tuto chvíli pracujeme s tím, že to všechno chceme udělat během tohoto roku," řekl náměstek hejtmana Libor Joukl. Kraj chce v Žižkově ulici přestavět část silnice od budovy hasičů po kruhovou křižovatku. „Tam už to je pomalu havarijní stav," podotkl náměstek.

Kvůli různým stavbám byl průjezd Brodem složitý i v minulých letech. Vloni byl od jara do půlky prosince zavřený most přes řeku Sázavu u kostela sv. Kateřiny. Stavbaři měli původně na tento most znovu pustit auta v říjnu, ale stavba za 26 milionů korun nabrala zpoždění.

Zatím není jisté, zda bude letos doprava na mostě přerušena kvůli nedodělkům. „Uvidíme na jaře, až tam uděláme zkoušky a převezmeme nebo nepřevezmeme ten most," řekl Joukl. Pro případné opravy povrchu silnice by podle něj mohla stačit uzavírka třeba jen na víkend.

Havlíčkobrodská radnice rovněž plánuje úpravy silnice II/150, a to v části procházející z Žižkovy ulice přes Dolní ulici na most u sv. Kateřiny.

Věra Stejskalová (ČTK)