Navštívit mohou otevřené kostely v Dolním Městě, Loukově a Řečici, ale zavítat mohou i přímo na Lipnici, kde se uskuteční koncert populární zpěvačky Lenky Filipové, či vernisáž výstavy k 600. výročí vzniku takzvaného Stížného listu české a moravské šlechty, která jeho prostřednictvím protestovala proti upálení Mistra Jana Husa v Kostnici.

Čtyři červencové dny pro podlipnické kostely startují tuto neděli, pokračují v pondělí a dále v pátek a sobotu příští týden. Otevřeny budou kostelíky sv. Martina v Dolním Městě, sv. Markéty v Loukově a sv. Jiří v Řečici. Kromě programu duchovního rozměru, jsou pro návštěvníky připraveny i komentované prohlídky, jichž se ujmou pořadatelé ze spolku Přátelé podlipnických kostelů. Součástí akce se stane i zhruba dvacet kilometrů dlouhá pouť do Číhoště.

„Dny pro podlipnické kostely tentokrát odkazují na historické i novodobé mučedníky. V prvních dvou dnech otevřeme podlipnické kostely návštěvníkům a vzpomeneme výročí šesti set let od smrti Mistra Jana Husa.

Jádrem pak bude následující víkend a sobotní pouť ke svaté Markétě v Loukově, završená putováním do Číhoště za páterem Toufarem. V tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie budou od 20 hodin nešpory a zájemci si budou moci prohlédnout i schránu, do níž budou o den později uloženy ostatky Josefa Toufara," uvedla za pořadatele akce Vlaďka Bartáková.

Milovníci české historie, a zejména pak období počátku 15. století, si jistě naplánují výlet do Lipnice nad Sázavou v pondělí 6. července.
V 16 hodin se tam stanou svědky slavnostní vernisáže výstavy nazvané Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa.

„O Stížném listu velice zasvěceně pohovoří Pavel Rous z havlíčkobrodského Muzea Vysočiny a v rámci doprovodného programu vystoupí hudební soubor Ludus Musicus z Dobřichovic a Doba Karlova, což je společnost pro historické vojenství a živou historii," pozval kastelán hradu Lipnice, Marek Hanzlík.

A aby toho nebylo málo, areál lipnického hradu se v neděli 5. července ve 20 hodin stane i místem konání koncertu zpěvačky Lenky Filipové.

Hana Tonarová