Kraj se bývalou školu snažil opakovaně prodat, až nakonec areál na kraji města koupila ostravská společnost MFX Czech. Podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové firma již minulý týden splatila kupní cenu.

„V nabídce společnost informovala, že chce objekt rekonstruovat a nabídnout zájemcům k pronájmu na bydlení," uvedla Svatošová. Podle údajů ve veřejném rejstříku se firma MFX Czech zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jako společník v ní také figuruje akciová společnost A&T Group sídlící ve Vysoké nad Kysucou na Slovensku.

„V současné době vypracováváme projekt celého areálu. Naše společnost zvažuje hned několik možností a alternativ, jak bychom chtěli bývalou školu využít," řekl za A&T Group Radoslav Hetflajš. Ten podotkl, že pro společnost je to investice do budoucna. „Mezi alternativami, jak více než tříhektarový areál využijeme, je například domov důchodců, bytové a nebytové prostory či obchodní centrum," popsal Hetflajš.

Podle havlíčkobrodské radnice ale bývalý školní areál na bydlení využít nelze.„V brodském územním plánu je plocha areálu definována jako takzvaná plocha přestavbová s uvažovaným využitím pro výrobu a skladování. Určená je také pro drobnou a řemeslnou výrobu, pro malé a střední formy podnikání," konstatoval místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Ten dodal, že jako přípustné se jeví i případné umístění administrativy podniků nebo vzorkových prodejen. „Z toho lze vyvodit, že územní plán neumožňuje v areálu uskutečňovat stavby pro bydlení. Jedinou výjimkou jsou snad jen služební byty správců nebo nezbytného technického personálu," vysvětlil Jůzl.

Dříve byla plocha areálu školy zařazena v územním plánu v plochách školní občanské vybavenosti. Podle Jůzla samozřejmě jakákoliv změna územního plánu musí projít zastupitelstvem města, což může trvat i rok.

Odkup bývalé střední školy nabídl kraj dříve i havlíčkobrodské radnici, naposledy za 30 milionů korun. Zastupitelé města před rokem tuto nabídku odmítli s tím, že pro tyto nemovitosti nemají využití.

V opuštěném areálu v Jihlavské ulici dodnes stojí dvoupatrová škola, jídelna, tělocvična a také třípatrová budova, která dříve sloužila jako internát.