Na základě intervence europoslance Tomáše Zdechovského totiž kraj opraví kritické úseky účelové silnice mezi obcemi Benetice a Vilémovice. Konkrétně se jedná o tři největší výmoly na vozovce, které by měly být zasypány.

„V Beneticích žije pětadvacet obyvatel, především hodně starých lidí, kteří jsou často odkázáni na pomoc druhých. Pravidelně sem dojíždí například geriatrická sestra a vozy záchranné služby. Výjimkou nejsou ani kamiony, které sem dovede navigace, jako nejkratší cestu z Ledče nad Sázavou do Světlé nad Sázavou," uvedla Pejcharová. Ta podotkla, že podél silnice nejsou příkopy, a voda tak stéká po silnici.

„Každopádně jsem ráda, že po těch letech se aspoň něco podařilo, ale bohužel to nic neřeší. Stále jde o silnici, kde může jít doslova o život," posteskla si Pejcharová. Podle ní jezdí po silnici i těžká technika, především dřevorubci.

Silnici mezi Vilémovicemi a Beneticemi jsme si také projeli a potvrzujeme, že je opravdu v dezolátním stavu. „Přestože není dořešeno, kdo je vlastníkem této silnice, Kraj Vysočina se k situaci postavil velmi lidským způsobem. Bylo mi slíbeno, že pracovníci správy silnic opraví nejkritičtější úseky tak, aby silnice byla sjízdná pro vozy záchranné služby," ocenil postoj a přístup kraje Zdechovský.

Ten podotkl, že to byl i jeden z hlavních cílů jeho dopisu, který adresoval kraji. „Přístupu Kraje Vysočina si velmi cením a panu hejtmanovi jsem již za lidi z Benetic poděkoval," dodal europoslanec.

Silnice byla naposledy opravena v roce 1988

Povrch zmíněné komunikace byl naposledy opraven v roce 1988 a od té doby bylo provedeno jen několik oprav vymletých děr. V současnosti je silnice v kritickém stavu, že bylo nezbytné snížit nejvyšší povolenou rychlost na třicet kilometrů za hodinu, což celou situaci ještě zhoršuje. Dojezd sanitních vozů do obce tak může být v zimě více než čtyřicet minut.

Přístup kraje uvítal i starosta Vilémovic Václav Vacek. „Podporu a pomoc určitě vítám. Svoji roli hraje jistě i fakt, že je období před volbami," řekl Vacek. Ten podotkl, že i přesto zůstává na silnici mnoho děr a výmolů, které je potřeba opravit. „V nejlepším případě by se měla zrekonstruovat celá silnice," konstatoval Vacek. Benetice jsou již od roku 1980 součástí Světlé nad Sázavou. Podle starosty Světlé nad Sázavou Jana Tourka silnice mezi Beneticemi a Vilémovicemi ztratila pro Kraj Vysočina význam a již dávno ji vyřadila ze své sítě.

„Opakovaně jsme posílali různé žádosti a dopisy na kraj. Ten však jakékoliv opravy dosud odmítal," řekl již dříve Tourek. Díky opravám, které kraj zajistí, dojde alespoň k lepší zajištění dostupnosti obce pro vozidla záchranných složek.