Most přes řeku Šlapanku v Mírovce sloužil více než 90 let. Výrazně se však na něm podepsala zemědělská technika a nákladní doprava, která přes most jezdila i přes jeho omezené zatížení.

„Na základě zpracované Diagnostiky mostu, kdy byl zjištěn havarijní stav, bylo vydáno Stanovení přechodné úpravy provozu na silnici III/03814, Jedná se o úplnou uzavírku mostu od 16. ledna 2018 do 15. ledna 2019,“ informovala Marta Smerekovská z Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

Při prohlídce mostu se zjistilo, že je v tak špatném stavu, že by provedení běžné údržby nemohlo prodloužit jeho životnost a zvýšit tak zatížitelnost mostu.

Vzhledem k havarijnímu stavu objektu by proto jeho rekonstrukce měla být zahájena hned po vydání stavebního povolení a výběru zhotovitele.

„To znamená zhruba v dubnu letošního roku. Délka výstavby potom bude trvat přibližně šest měsíců,“ doplnila Marta Smerekovská.

Ilustrační foto.
Silnice u Štoků je kvůli nehodě neprůjezdná

Projektová dokumentace podle ní řeší úplnou demolici mostu a výstavbu nové konstrukce včetně založení. V rámci rekonstrukce bude v nezbytném rozsahu upravena také komunikace na mostě a v přilehlém úseku.

Dopravní omezení se týká pouze vozidel, pro chodce je most nadále průchozí.

Obyvatelé Mírovky o opravu mostu usilovali delší dobu. Komunikaci využívají lidé k cestě do práce, do školy nebo k lékaři. Ještě před koncem roku byly na mostě také nainstalovány zábrany, aby se sem nedostala těžká doprava.

Investorem kompletní rekonstrukce stávajícího mostu je Kraj Vysočina.

Mostů s dopravním omezením je v České republice celá řada. Kvůli havarijnímu stavu jich je pro dopravu uzavřeno téměř sto.

Broďák Pavel Loužecký je mistrem Evropy v bezmotorovém létání 2017. Na kontě má i desítky dalších úspěchů. Letos se chystá na mistrovství světa do Polska.
Létání je nebezpečné asi jako žehlení, říká mistr Evropy v plachtění