Jak vysvětlil předseda včelařského spolku z Přibyslavi Petr Málek, včelařství je náročná práce a starost. Včelaři musejí chránit svoje včelstva před nepřízní počasí i různými nemocemi, jinak včely uhynou.

„Například včelař musí pravidelně odevzdávat vzorky na veterinární kontrolu. Vyšetření zjistí, jestli včelstvo netrpí parazity. Pokud ano, veterináři nařídí přeléčení,“ uvedl konkrétní příklad Petr Málek Podle předsedy Málka se včelí mor naposledy objevil v katastru Žižkovo Pole a Samotín.

Ale majitelům včelstva se nakonec nemoc podařilo zvládnout. Mor včelího plodu je podle Ivany Kucharovičové ze Státní veterinární správy závažné onemocnění postihující časná larvální stádia včel. Původcem onemocnění je bakterie, která vytváří extrémně odolné spory.

S tím souvisí obtížné zdoláváni této nákazy a nutnost využití radikálních opatření při potvrzení výskytu nákazy na stanovišti. Mor včelího plodu je zařazen mezi nebezpečné nákazy včelstev. Státní veterinární správa pravidelně zveřejňuje mapu výskytu moru včelího plodu. Nejčastější výskyt byl podle mapy hlášen naposledy na jižní a severní Moravě.

Co se doma nehodí, se nevyhodí. Sociální bazar v Hátě má o vyřazené věci zájem.
Těm, co mají hluboko do kapsy pomůže v Hátě sociální bazar

Podle včelaře Jiřího Slámy z Chlístova, předsedy Okresní organizace svazu včelařů, se zatím případy výskytu včelího moru na Vysočině neobjevily. "Zatím je brzo na nějaká stanoviska. V současné době včelaři využívají nabídky Kraje Vysočina a teprve poslílají vzorky ke kontrole na Veterinární správu. Výsledky budou tak za tři týdny," sdělil Jiří Sláma s tím, že větší obavy než z včelího moru mají včelaři z varroázy. To je podle Slámy rotoč, který dokáže vyhubit celý úl.

"Už nyní máme konkrétní obavy že na jaře hodně včelařů bude počítat ztráty.Aktuálně jsou všechny včelí úly zazimované a teprve na jaře se uvidí, jaké budou škody," konstatoval Sláma.

Ilustrační foto
Začnou opravy v centru Brodu,řidičům potečou nervy

Výskyt varroáry přirovnal Jiří Sláma ke kůrovci. Varroáza je stejně agresivní a podmíněná rozmary počasí. "Parazit varroázy včelám vysává krev. Napadá především plod, ale i dospělé jedince, které pak značně oslabí. Následně během zimních měsíců všechny včely uhynou a na jaře po nich zbude jen prázdný úl," popsal řádění roztoče Jiří Sláma.