Je to oslava knihy a čtenářství vůbec, která má dětem pomoci najít cestu ke knihám," vysvětlila knihovnice Monika Dolejší. Malí čtenáři tak mohli brzy zjistit, že knihy opravdu nekoušou, a  těšit se například na dobrodružnou cestu plnou her a zajímavých úkolů.

Jeskynní polévka praženy Boženy

Jedno z šesti stanovišť nabízelo možnost projet se na dřevěném koni kolem indiánského teepee, jinde zase mohly děti pomoci pravěké ženě Boženě přebrat fazole na pravou jeskynní polévku. Do akce se zapojili knihovníci i dobrovolníci z Dobrovolnického centra Fokusu Vysočina, jako například Michaela Zinková, která si oblékla kostým mimozemšťana. „Knihovnu jsem kontaktovala přes dobrovolnické centrum. Je to moje první dobrovolnická  akce, tak nevím, co mě ještě čeká," prozradila Michaela.

Pro malé kamarády uspořádali koncert také předškoláci z MŠ Nad Tratí a z MŠ Prokopa Holého. Na závěr zábavného dopoledne připravila krajská knihovna bublinkovou show Matěje Kodeše. „Já chodím do knihovny pravidelně," pochlubila se například Anička Zajíčková z Havlíčkova Brodu. Jak prozradila, všimla si náhodou letáčku v knihovně a hned věděla, jak příjemně strávit sobotní dopoledne.

Anička chodí do knihovny jednou až dvakrát týdně, nejraději čte dívčí romány nebo knihy o koních. Podle ředitelky Veroniky Peslerové (kterou potěšily davy dětí a rodičů proudící do knihovny už od rána), měly děti při návštěvě knihovny, pokud přišly v doprovodu rodičů, především možnost se zaregistrovat a stát se tak stálými čtenáři. „Podle našich zkušeností mají podobné akce bezesporu značný ohlas. Počty malých čtenářů rok od roku rostou," konstatovala ředitelka Peslerová.