Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajskou knihovnu Vysočiny trápí nedostatek prostoru

Havlíčkův Brod – Když se zamýšlíme nad nabídkou služeb v Krajské knihovně Vysočiny, dojdeme v první řadě k tomu, že nás trápí nedostatek prostoru – asi dvě třetiny knih i další média máme rozmístěné ve skladech v různých koutech Havlíčkova Brodu a velmi nás všechny zaměstnává neustálé stěhování a řešení kalamitních situací.

1.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Je pro nás také složité organizovat jakékoliv akce pro větší obecenstvo vzhledem k tomu, že nemáme žádné přednáškové sály a vždy musíme hledat vhodný prostor v budově i mimo ni. Další velké negativum pro knihovnu je absence označení. Na budovu staré radnice není možné umisťovat žádné nápisy. I přes všechny tyto překážky se snažíme nabídnout čtenářům a uživatelům kvalitní a moderní služby.
Naším mottem je: Knihovna – důležité místo ve Vašem životě.

Právě existence vzdálených skladů nás již před pár lety donutila nabídnout službu „odlož/objednej", která umožňuje nejen objednávat dokumenty ze skladu, ale i z fondu ve volném výběru. Čtenář si vybere z pohodlí svého domova a v knihovně pak má už vše pěkně připravené. Rezervace i odložky poskytujeme bezplatně, o tom, že na čtenáře čeká rezervovaná kniha, informujeme zprávou na e-mail nebo SMS.

Nové projekty

Nedostatek místa, ale i inspirace odjinud v nás pravděpodobně vytváří podvědomou potřebu expandovat, která se projevuje v našich dalších aktivitách. Zapojili jsme se například do projektu „Kniha do vlaku" (o tom je samostatný článek), o prázdninách jsme poprvé otevřeli Letní čítárnu.

Na menší akce si stačíme s vlastním působištěm (Hraní deskových her, besedy pro malý počet účastníků). Duhové hrátky – tvořivé dílničky pro děti, se staly už tradicí. Na aktivity, které probíhají v odpoledních hodinách v dětském oddělení, navazují každodenní prázdninové dílničky, na jejichž realizaci se podílejí téměř všichni zaměstnanci knihovny. Rukodělné aktivity se střídají s vědomostními i hravými. I pro knihovníky je příjemné se každý den ponořit do jiné činnosti. A spokojenost dětí je v tomto případě naší velkou odměnou. S již tradičním partnerem Muzeem Vysočiny vypracovaly kolegyně z dětského oddělení tematický vzdělávací program „Po stopách brodských pověstí aneb brodské pověsti na vlastní oči a nohy". Děti se společně s lektorem vydávají na místa, která jsou spjata s pověstmi o Hnátovi, o pekaři Koudelovi a o propadlých sochách, kdy mají jedinečnou možnost navštívit podzemní chodby, prohlédnout si Klášterní kostel sv. Rodiny a další místa. Během celého putování se dozví spoustu zajímavých informací. Součástí programu je i ukázka exponátů v Muzeu Vysočiny, které se k pověstem mohou vázat.

Pro koncerty, cestopisné besedy, přednášky a autorská čtení zajišťujeme prostory i jinde ve městě. Nutí nás to spolupracovat i s netradičními partnery, kam bychom se ani za normální situace nevypravili. Ve sklepení budovy, kde sídlí i knihovna, otevřela svou restauraci Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod, spolupráci jsme nastolili hned a myslíme si, že je přínosná pro obě strany. Do zajímavých prostor sklepení zveme známé i méně známé osobnosti na povídání i autorská čtení. Čím dál více se ukazuje, že k zajímavému tématu je příjemné i něco dobrého popít anebo se zdržet s přáteli i po skončení akce.

V minulém roce jsme u příležitosti kulatých knihovních narozenin pořádali Večery s knihovnou, a ač jsme měli strach, jestli dokážeme přilákat každý poslední pátek v měsíci dostatečné množství účastníků, obavy se nenaplnily a čtenáři se s námi dobře bavili při každém z těchto tematicky zaměřených večerů, nazvaných např. Trampský, Bio, eko, zelený nebo třeba Výtvarný večer s přednáškou o malířích Vysočiny a výtvarnými dílničkami. Na tematické večery bychom chtěli navázat i v budoucnu. Zjistili jsme totiž, že v pátečních večerech je potenciál lidí, kteří si nevyberou z nabídky podniků, které jsou zaměřené především na mladší ročníky a knihovna je pro ně přijatelná varianta. Samozřejmě se zapojujeme i do celostátních akcí typu Den pro dětskou knihu, Noc literatury, Lovci perel, Týden knihoven a podobně.

Řada plánů

Snů a plánů bychom měli přitom celou řadu. Opět bychom rádi založili filmový klub, provozovali útulnou literární kavárnu, rádi bychom měli dostatek vhodných prostor pro mládež či oddělenou místnost pro dětské besedy, zkrátka příjemné místo pro všechny.

Na to, jaké v knihovně v posledních letech máme provozní podmínky, obdivuji kolegyně a kolegy, že jsou stále usměvaví a laskaví. Neustálé rekonstrukce, sbíječky, dělníci a utlačování knihovny v budově Staré radnice ale naštěstí nevedou k úpadku. Všichni se snažíme neklesat na mysli, pokoušíme se vymýšlet nové věci a máme své sny, které se, jak doufáme, podaří realizovat v nové budově krajské knihovny.

Hana Lacinová

Autor: Redakce

1.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení