Soud vyhověl žalobě zemědělce Miroslava Hrtúse. Podle něj nejsou pořádně vyřešené budoucí vlivy objezdu. Především se jedná o jeho imisi působící na okolní pozemky. Požadoval kvůli tomu přezkoumání závazných stanovisek. Ministerstvo dopravy to odmítlo. Soud dal následně za pravdu Hartúsovi a stavební povolení zrušil.

Výstavba jihovýchodního obchvatu ve fotografiích.
Obchvat Havlíčkova Brodu: dělníci pracují na mostě přes Šlapanku a na trati

Obchvat Havlíčkova Brodu

* Výstavba obchvatu začala před dvěma lety
* Hotovo mělo být příští rok
* Obchvat přišel přibližně na 1 600 000 korun
* Krajský soud zrušil stavební povolení kvůli imisím
* Imise je emise, která se dostala do styku s životním prostředím
* Životní prostředí mohou stykem znečistit

Zrušení stavebního povolení bere za chybu Eva Malcová. „Když už se začalo stavět, má se to dostavět. Ta povolení měla být dávno vyřízená správně. Každé zdržení je u podobně obřího projektu značné. Obchvat by městu totiž značně pomohl,“ popsala svůj názor místní obyvatelka.

Na komplikace v provozu už si zvykla Lenka Šťastná. „Kolem obchvatu jezdím denně kvůli práci. Doprava není úplně ideální. Ale snažím se nad tím nepřemýšlet a jedu, kudy to zrovna jde. Zácpy jsou tam často,“ prozradila s tím, že jí bude vyhovovat, pokud se situace nezkomplikuje. „Dneska jsem ještě viděla, jak se na ně dělníci pracují,“ doplnila Šťastná.

I přes zákaz stavebního povolení nejde práce zastavit ze dne na den. „Nelze očekávat, že v okamžiku takového rozhodnutí ustane na staveništi veškerá práce. Stavební zákon nám totiž ukládá povinnost zajistit místo proti vzniku škod. A to na zdraví i majetku. Proto staveniště nemůžeme opustit okamžitě,“ přiblížil Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

Dodal zároveň, že Ředitelství respektuje rozhodnutí soudu. „Zdůvodnění pečlivě studujeme. Myslíme si, že to, co vytkl, je spíše detail. Půjde to relativně snadno napravit. V nejbližší době bychom v rukou opět chtěli mít platné stavební povolení,“ uvedl Rýdl s tím, že nedokáže zaručit, jestli se podaří výstavbu dokončit do příštího roku.

Město hodnotí rozsudek jako nepříjemnou zprávu. „I když nás oznámení mrzí, nemáme to v našich rukou. My jako město ohledně toho nemůžeme příliš udělat. Musí si s tím poradit ministerstvo dopravy. Přejeme si, aby se to brzy vyřešilo a stavba nebyla pozastavená příliš dlouho,“ informoval místostarosta Libor Honzárek. A dodal, že podobné zdržení po letech práce už nečekal.