Své kulinářské dovednosti a schopnosti představilo osm soutěžních týmů z různých středních škol Kraje Vysočina, které jsou oborově zaměřeny na hotelnictví a gastronomii. V porotě mimo jiné zasedl i Pavel Mareš, majitel a šéfkuchař restaurace U Tří knížat v Jihlavě či absolvent mezinárodní gastronomické školy v Kanadě Jiří Roith.

„Všechny soutěžní týmy měly jednotné zadání, a to přípravu hlavního chodu a dvou příloh. Každý tým na začátku obdržel hlavní suroviny, ze kterých musí být pokrm připraven, tedy dvě balení králičích hřbetů a kilogram syrových brambor," uvedla hlavní pořadatelka soutěže a zástupkyně ředitele pro obory vzdělávání s výučním listem a praktické vyučování na Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod Marie Mrázová. Ta podotkla, že samotné zpracování a příprava jídla byla libovolná a záleželo jen na kreativitě soutěžních týmů, co si připravily. „Soutěžní týmy tvořili vždy chlapec a dívka, kteří s sebou měli pedagogický doprovod z dané školy. Soutěžící přitom měli na přípravu, vaření a servírování pokrmu maximálně dvě hodiny," pokračovala Mrázová.

Výkony žáků hodnotily dvě tříčlenné poroty. První porota sledovala samotnou práci v kuchyni, technickou zručnost, dodržování hygienických pravidel, týmovou spolupráci a úklid. Druhá porota naopak hodnotila již samotný pokrm, tedy jeho vzhled, originalitu, kreativitu, úroveň prezentace, chuť, vůni či jeho konzistenci. Jako první před porotu předstoupil David Psota s Nikolou Kunstovou z druhého ročníku Střední školy řemesel a služeb z Moravských Budějovic. Ti připravili plněný králičí hřbet, horácké knedlíky, zapečené brambory s parmazánem a jarní cibulkou.

„Jídlo nevypadá vůbec špatně, na to, jaký nepořádek jste v kuchyni měli během vaření. Pokrm je rovněž studený a maso je vysušené," zaznělo z úst porotců ve složení Jiří Roith, Pavel Mareš a krajské radní Jany Fialové. „Je to naše první soutěž. Ve škole jsme jídlo zkoušeli čtyřikrát připravit a myslím si, že předtím to dopadlo mnohem hůř," řekl Psota. Ten podotkl, že kritika se moc dobře neposlouchala, ale je to rozhodně cenná zkušenost.

Druhý tým ve složení Matěj Bušek a Lucie Hudečková z Hotelové školy Světlá a Střední odborné školy řemesel Velké Meziříčí rovněž slyšeli od porotců kritiku za nadívaný králičí hřbet s jarním špenátem a slaninou, smetanovo-houbovou omáčku, šťouchané brambory s pohankou a jarní cibulkou a odpalované bramborové noky. „Maso je vysušené a slanina je totálně spálená. Stejně tak bramborové noky nemají žádnou chuť a vše je studené," konstatoval porotce Mareš. Ten naopak pochválil vzornou přípravu a úklid.

„Užili jsme si to a myslím si, že to tak hrozně zase nedopadlo. Celkově z toho máme dobrý pocit a jsou to cenné zkušenosti," řekl Bušek po verdiktu poroty.

Vítězem se stal soutěžní tým Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod. V porotě mimo jiné zasedl i oceňovaný kuchař Pavel Mareš, majitel a šéfkuchař restaurace U Tří knížat v Jihlavě.

Podle pořadatelky Mrázové se soutěž uskutečnila především díky iniciativě Kraje Vysočina s tím, že v budoucnosti je možné, že se soutěž bude opakovat.