Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.

„Ta současná je důsledkem přímého zásahu Země oblakem nabitých částic ze Slunce, který se uvolnil třetího listopadu dopoledne,“ vysvětloval astronom Petr Horálek.

Jak vzniká polární záře?

Zdroj: Youtube

Jedinečný přírodní úkaz měli možnost spatřit na noční obloze i lidé z Novoměstska. Rudé nebe mnohé překvapilo.

"Vůbec  jsem nevěděl, co se děje. Noční nebe najednou zrudlo, vypadalo to, jako by byl někde blízko obrovský požár. Pak jsem si našel na inernetu, že jde o polární záři," vypráví jeden z pozorovatelů Petr Svoboda. "Bylo to úžasné," dodal.

Ilustrační foto.
Dražší voda na Žďársku: lidé začnou platit už bezmála 130 korun za kubík

Unikátní jev bylo možné pozorovat jen několik minut. "Pak to zmizelo, obloha se zatáhla. Byla to ale opravdu nádhera. Prý bude možné ji dnes večer uvidět znova. Určitě se budu večer toulat někde venku," usmál se Petr Svoboda. 

Polární záře překvapila v neděli večer i na Jihlavsku. V Hodicích se objevila po dešti, Matěji Hinkovi se ji podařilo vyfotit ještě v půl deváté večer. Jiří Talpa ji v celé své kráse vyfotil v Mysliboři u Telče.

Podařilo se vám zachytit polární záři? Pošlete nám fotky na mail jihlavsky@denik.cz.

Letos byla v Česku vidět polární záře také v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst. Záře byla tehdy nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: ve Velké Bíteši dokončují stavbu obchodního centra.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek