V pátek, v den výročí vzniku samostatného Československa Nezávislý podmelechovský spolek odhalí na návsi u bývalého hostince kámen zmizelých a pamětní tabulku věnovanou židovské rodině Šmolkových. „Dobrá Voda byla před válkou velká a živá vesnice. Rodina Šmolkových tady měla hospodu,“ upřesnil Jan Kárník z Podmelechovského spolku. Podle jeho informací krásná Helena Šmolková ovdověla už před válkou.

Horor v Polné. Na hrad táhly nestvůry z pekel.
VIDEO: Horor v Polné. Na hrad táhly nestvůry z pekel, podívejte se

Za války společně se synem Adolfem jako židé skončili nejdřív v Terezíně, odkud mladý Šmolka už jako dospělý muž putoval do Osvětimi kde zahynul na pochodu smrti. „Helena Šmolková válku přežila. Vrátila se do vsi. Vedla hostinec dál. Ten pak znárodnili komunisté. Paní Helena v něm dožila už jen jako zaměstnanec. Zemřela koncem šedesátých let,“ doplnil Kárník další kapitoly osudu Heleny Šmolkové.

Odhalení kamene zmizelých a pamětní tabulky se uskuteční v Dobré Vodě ve státní svátek dopoledne. Podmelechovský spolek zajistil i kulturní program. Při té příležitosti dojde ke křtu knihy o Dobré Vodě Tam v zatáčce potkáš útulnou hospodu. Herec Hanuš Bor přečte Kudějovu povídku Krásná Helena.