První dům je ruina s číslem 80, kterou obec nepotřebuje. Ve středu 29. května byla stavba už prakticky bez střechy. „Necháváme aktuálně rozebírat krov,“ říká Deníku starosta Milan Klement a ukazuje na hromadu cihel jen kousek od domu. Některé jsou ještě kvalitní, obec je nabízí zájemcům úplně zadarmo, jen odvoz si musí zajistit sami. S ohledem na to, že jedna obyčejná plná cihla přijde ve stavebninách dneska skoro na dvacet korun je to slušná nabídka. „Jenže chybějí ruce, nikdo ty cihly nechce. Máme je tady už týden,“ dodává starosta.

Samosběr jahod v České Bělé. Snímky pochází z minulých let.
Samosběr jahod na plantáži v České Bělé začal. Potrvá tři týdny

Druhý dům stojí naproti přes silnici. Má číslo 10. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ho vykoupilo od majitelů. „Majitelé bydlí stále v Pohledu. Nechtěli se z obce vystěhovat a čekali, až se něco uvolní,“ dodává starosta. Dům zrovna vyklízejí dělníci. Podle informací Deníku se o stavbu zajímali archeologové. Na zahradě i uvnitř domu provedli sondy do základů i několik metrů hluboké. „Prý jsou tam nějaké hodně staré sklepy,“ poznamená jeden z dělníků.

Archeologický průzkum provedla v domě společnost Archaia Brno. Deníku to potvrdil její ředitel Marek Peška. Podle mluvčího ŘSD pro Kraj Vysočina Jiřího Veselého dojde k demolici budovy už začátkem příštího týdne. „Při té příležitosti jsme připravili setkání s archeologem i vedoucím stavby,“ říká Veselý.

Domov ve Věži, kde před několika lety spadl ze schodů František Dunkel
Chybu lékaře nemocnice v Brodě má řešit komise České lékařské komory

Obec Pohled na stavbě křižovatky s ŘSD spolupracovala při hledání konečného řešení. Podle starosty Klementa rozšíření jízdních pruhů v křižovatce zajistí bezpečnější dopravu. Pohledem projede denně víc než tisícovka aut, osobních, nákladních i kamionů.

První stavební práce na nové křižovatce navazující na předchozí rekonstrukci svahu v Simtanech, znamenají ale řadu omezení. Úplnou uzavírku v blízkosti stavby, objížďky i změnu autobusové dopravy. „Linkové autobusy mají zastávku už ne v centru obce, ale u hřbitova. Pro obyvatele Pohledu to není nic tak nového. Zastávka tady byla i v době, kdy se v obci kopala kanalizace a průtah,“ dodává starosta. Prostor u hřbitova ale není pro autobusy přizpůsobený a řidiči musí obratně manévrovat. „Spíš než u hřbitova je lepší najet na vzdálenější kamenitou cestu a vycouvat tam,“ poznamená řidič Pavel Málek.

Takto slavil Ondřej Beránek mistrovský titul na Staroměstském náměstí. Slavnostní přivítání mu chystá i rodný Havlíčkův Brod.
Havlíčkův Brod chce uctít svého mistra světa. Snad se to klapne, doufá Třetina

Řidiči osobních a nákladních aut musejí počítat s objížďkami. Auta do tří a půl tuny jezdí přes Stříbrné Hory a Krátkou Ves. Ty větší čeká cesta přes Ždírec nad Doubravou a Žďár nad Sázavou. Případně druhou trasou přes Dlouhou Ves, ale s ohledem na bezpečnost provozu mají dopravu mezi Pohledem a Dlouhou Vsí řídit semafory.

Nová křižovatka v Pohledu:

  • Stavba je v režii Ředitelství silnic a dálnic.
  • Cena stavby je víc než čtyři miliony korun.
  • Práce provede Silnice Čáslav, vítěz výběrového řízení.
  • Důvod stavby je větší bezpečnost a přehlednost již nevyhovující křižovatky.
  • Rozšíří se výrazně jízdní pruhy.
  • V prostoru křižovatky dojde k rozšíření jízdních pruhů z tří metrů na 5,75 metru na vnitřní straně oblouku a na 5,3 metru na vnější straně oblouku. Celková šířka zpevnění mezi obrubami dosahuje podle projektu hodnoty 11,55 metru. Zdroj: ŘSD