Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křižovatka U Lázničků ve Ždírci by měla být bezpečnější

Ždírec nad Doubravou – Křižovatka U Lázničků ve Ždírci nad Doubravou by měla být v budoucnu bezpečnější.

12.3.2015
SDÍLEJ:

Kino a knihovna - obě budovy hodlá město Ždírec obětovat pro větší bezpečnost na „křižovatce smrti“. Foto: Deník/Archiv

Město proto udělá maximum, obětuje dokonce i budovu kina a novou knihovnu.

„Série několika dopravních nehod na křižovatce U Lázničků vyvolala diskusi občanů, zejména tedy těch, kteří bydlí v bezprostředním okolí křižovatky, o nebezpečnosti tohoto dopravního uzlu. Někteří občané dost nevybíravým způsobem kritizují vedení města za to, že s křižovatkou nic nedělá, nastínil situaci starosta Jan Martinec s tím, že nechce polemizovat, zda vedení města něco dělá či nedělá.
„Faktem je, že z několika jednání s Dopravním inspektorátem Policie ČR Jihlava a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR Jihlava, která proběhla na popud vedení města, došlo k určitým úpravám dopravního značení," upřesnil starosta. Pravda je, že se na téma křižovatka U Lázničků vedou na webu města i mimo něj živé diskuse.

Příčinou havárií bývá nepozornost

„Základní příčina těchto havárií spočívá v tom, že řidič, který jede stovkou stále po hlavní silnici s předností, je touto skutečností tak ukolébán, že si nepovšimne změny přednosti v jízdě. Proto se tyto havárie stávají také vzdáleným řidičům. Nejlacinějším řešením, které jsem již jinde viděl, je osadit značku STOP dej přednost ještě blikajícím oranžovým světlem z obou směrů Pozor, změna přednosti," navrhl řešení například Josef Urban z Horního Studence.

„Umístit na tuto křižovatku vybavenou semafory je dle mého nesmysl, který akorát povede k většímu ucpání silnic, neboť nejvíc aut jezdí směr Havlíčkův Brod Pardubice. Dále možnost ubourání části informačního centra kvůli kruhovému objezdu mi přijde jako vhodný nápad, ale jeho eventuální realizace zabere určitě mnoho času. Proto jako nejlepší zabezpečení křižovatky v krátkém horizontu je kvalitní značení," přidal se Petr Neuvirt.

„Tato křižovatka je křižovatka smrti. Když do křižovatky vjíždím po hlavní silnici od kruhového objezdu, jedu se strachem. Po minulé havárce tady prý místní mají strach chodit i po chodníku," podotkl řidič Milan Kříž z Hlinska. Nicméně je zřejmé, že pouhé úpravy značení situaci nevyřeší. Ovšem majitelem problematické křižovatky není město Ždírec.

„Chtěl bych upozornit na to, aniž bych se já nebo rada města vyhýbal odpovědnosti, že obě silnice jsou ve vlastnictví státu a správě ŘSD ČR (Ředitelství silnic a dálnic), konkrétně Správy Jihlava, a že řešit situaci za někoho je sice populistické, ale stojí to obecní peníze a městu to rozhodně nepřísluší," zdůraznil starosta Jan Martinec.

V tom případě by ale město Ždírec mělo, podle názorů obyvatel domů v okolí křižovatky, takříkajíc více „tlačit" na správce komunikace, aby se začal problémem intenzivně zabývat.

Podle starosty Martince radnice rozhodně neskládá ruce do klína, ale snaží se najít způsob, jak problematickou křižovatku učinit bezpečnější. „Před vánočními svátky jsme společně s místostarostou jednali u ředitelky Správy Jihlava Marie Tesařové o možnostech řešení situace. Při hledání možností zlepšení bezpečnosti křižovatky jsme nabídli dokonce možnost zbourání objektu kina a knihovny jenom proto, abychom vytvořili prostor pro stavbu okružní křižovatky," informoval starosta o dalším vývoji situace. Z uvedeného jednání si ždírečtí radní přivezli alespoň příslib zpracování bezpečnostního auditu křižovatky, který by měl říci, jaké řešení úprav křižovatky je nejvhodnější.

„To všechno bude prověřováno v průběhu bezpečnostní inspekce, která bude provedena asi do tří měsíců. Do té doby se s Policií ČR dohodneme na prozatímních úpravách svislého dopravního značení, které by pomohly situaci zlepšit," potvrdila informaci Marie Tesařová.

Audit do léta

„Audit objednává ŘSD a měl by být zpracován do konce pololetí. Město mezitím zadalo zpracování studie světelného řízení křižovatky firmě, která je v tomto oboru zkušená," dodal starosta. Tato firma například vyřešila podobný problém na křižovatce U tří věžiček v místní části Jihlavy Červený Kříž. Návrh ceny za projekt a za instalaci semaforů činí asi čtyři miliony korun. Problém podle starosty Martince je ale v tom, že na úpravě křižovatky silnice U tří věžiček se podílelo město Jihlava, obec Střítež, Kraj Vysočina a firma JIPOCAR.

„Na řešení bezpečnosti křižovatky u Lázničků jsme prozatím sami," povzdechl si starosta. Jen k dokreslení situace je podle starosty třeba sdělit, že město má zpracovaný projekt na stavbu přechodu pro chodce na Brodské ulici, který je ale z důvodu provozu křižovatky umístěn až proti firmě Hiesböck (bývalý Kolářův dům). Tedy asi 70 metrů od původního přechodu pro chodce proti knihovně. „Tento přechod neřeší bezpečnost křižovatky z pohledu řidičů, pouze může umožnit bezpečný přechod chodců přes Brodskou ulici," zdůraznil starosta. Je ovšem otázkou, zda chodec, který směřuje na Studenec, bude respektovat zacházku asi 180 metrů proti 30 metrům před zrušením přechodu pro chodce v 2011. Dění kolem křižovatky bude vedení města ale stále sledovat. Křižovatce U Lázničků se říká mezi řidiči křižovatka smrti.

Havlíčkobrodský deník o ní psal už před více než čtyřmi roky. Tehdy podle Luboše Málka z Dopravního inspektorátu Policie ČR Havlíčkův Brod nelze křižovatku u Lázničků označit přímo za nebezpečnou, spíš problémovou. K nehodám dochází prý proto, že řidiči nedávají pozor.

Podle názoru Luboše Málka by pomohlo, kdyby byla křižovatka vybavena a řízena světelnou signalizací. Nutná je obnova vodorovného dopravního značení s jeho doplněním tak, aby ještě více upozorňovalo řidiče na příjezd po vedlejší komunikaci. Okružní křižovatka s ohledem na okolní zástavbu nepřichází v úvahu. Nejideálnějším řešením by pak byl samozřejmě silniční obchvat.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení