Některé zemědělské podniky neměly během letních měsíců v podstatě co kosit a kvůli tomu nemají dostatek krmiva pro dobytek na zimu.

Své o tom ví například majitel rodinné zemědělské farmy František Němec z Netína, který na problém s nedostatkem krmiva upozornil na letošních Mlékárenských dnech v Přibyslavi. „Bohužel na tom nejsme dobře. Nejenže máme málo krmiva, ale to ani není dostatečně kvalitní," řekl Němec. Dělá prý vše proto, aby nemusel některé krávy poslat na jatka. „Na rodinné farmě máme sice jen osmdesát krav, ale i tak by to pro nás byla citelná ztráta. Doufám, že příští rok bude lepší," dodal Němec.

Zástupci oslovených zemědělských podniků na Havlíčkobrodsku ale nevidí situaci tak kriticky. „Objemné krmivo pro dobytek máme. Zásoby by nám měly vydržet do další sklizně, ale kvůli dlouhotrvajícímu suchu nemáme žádné rezervy," uvedl Bohumír Ostrý, ředitel Zemědělské společnosti Vilémov. Pod ní spadá i mléčná farma v Uhelné Příbrami. Ta patří mezi největší mléčnou farmu na Vysočině s kapacitou 1 200 dojnic. „Rozhodně nehrozí to, že bychom museli snižovat stavy," pravil Ostrý. Podle něj se o tomto tématu hovoří v celé republice a nedávno se konalo i odborné setkání v Brně.

Podle ředitelky Okresní agrární komory Havlíčkův Brod, Jaroslavy Bencové, se sucho zřetelně podepsalo na nižších výnosech.

„Teprve čas a nejbližší měsíce ukáží, jak na tom zemědělci jsou a jaké zásoby krmiva mají na jaro. Každopádně můžeme počítat s tím, že citelné ztráty na Havlíčkobrodsku budou i s ohledem na klesající cenu mléka," konstatovala Bencová.

Tráva se běžně kosí třikrát do roka. Letos ale sezona kvůli suchu skončila již na jaře, po první senoseči.

V létě tak tráva kvůli extrémním teplotám nevyrostla. Změna přišla až s obdobím dešťů.

Zásoby objemného krmiva mají i farmáři z Ovesné Lhoty. Podle předsedy představenstva společnosti Agroprodukt plus Radima Hrůzy byly letní teploty extrémní.

„Dělalo nám to velké starosti, a proto jsme zavedli několik opatření. Díky tomu teď máme zásoby krmiva dostatečné," poznamenal Hrůza.