Můžete popsat důležitost kroniky?

Jedná se o kroniku města Habry vedenou v letech 1836 až 1996. Svazek obsahuje roční zápisy z uvedeného období, kromě toho je do něj vlepeno také velké množství dobových fotografií, pohlednic, pozvánek, novinových výstřižků a dalších typů dokumentačního materiálu. Jedná se o nadregionálně významný pramen nejen k dějinám města Habry od poloviny 19. století do závěru 20. století, ale i k jeho širšímu okolí. V kronice obsažené informace byly v minulosti mnohokrát použity jako velmi ceněný zdroj pro zpracování různých publikací, odborných studií, článků i studentských prací.

V rozhovoru se mimo jiné dále dozvíte:
- Za jakých okolností se kronika ztratila?
- Jaké zásahy restaurátorů absolvovala?
- S jakými problémy se vypořádali?

Kronika prošla zásahem restaurátorů. Čím vším si prošla?

Prošla odborným zásahem v restaurátorské dílně Moravského zemského archivu v Brně, na nemalé náklady archivu. V době předání měla kniha (obsahuje téměř 1 200 stran) částečně rozvolněnou vazbu, uvolněné některé složky listů, částečně poškozené desky a hřbet, u jednotlivých listů se vyskytovaly trhliny, deformace, ztráty papírové hmoty.

Co si pod tím máme představit a jak to restaurátoři řešili?

U vlepených materiálů došlo ke křehnutí, potrhání papíru v přehybech a k propití lepidla na druhou stranu listu. Při restaurátorském zásahu byla doplněna chybějící papírová hmota, listy byly očištěny, vlepené materiály odlepeny, celkově restaurovány, některé podlepeny japonským papírem. Vazba byla nově prošita a vypadávající složky do ní byly odborně uchyceny. Došlo k doplnění chybějící kůže na hřbetu a deskách, zejména v rozích. Opraveny byly rovněž kožené řemínky stahující knihu a osazeny nové cvočky k jejich uchycení místo původních zkorodovaných. Nově bylo zhotoveno ochranné pouzdro z lepenky archivní kvality s tkanicemi na zavazování.

Poté byla kronika zdigitalizována?

Bylo to ve spolupráci s krajskou digitalizační jednotkou při Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě, s níž spolupracujeme dlouhodobě. Digitalizací zde procházejí všechny kroniky, obecní, školní, spolkové, které jsou do archivu postupně přebírány v rámci skartačních řízení u původců.

Jak je nyní kronika uložena a má k ní přístup veřejnost?

Kronika je v současnosti v našem archivu uložena tak, aby měla zajištěny optimální podmínky pro dlouhodobé uchování, tj. teplotu, vlhkost vzduchu, bezpečnostní a protipožární zajištění. A současně nic nebrání v souladu s platnou legislativou jejímu využívání nejen pro potřeby původce (Habry), ale i pro širokou badatelskou veřejnost.

Za jakých okolností se kronika ztratila? Můžete shrnout, jak k tomu došlo?

Kontrola v Habrech byla zahájena v listopadu 2018 a protokol byl vyhotoven v březnu 2019. Když se nepodařilo kroniku dohledat, v květnu 2019 byl řediteli Moravského zemského archivu v Brně podán návrh na zahájení řízení o přestupku. Nalezenou pamětní knihu pak převzal Státní okresní archiv Havlíčkův Brod k uložení od Policie ČR, Územního odboru Havlíčkův Brod v červnu 2021. (Habry nakonec dostaly nejprve pokutu 80 tisíc korun od Moravského zemského archivu, kterou poté Ministerstvo vnitra snížilo na 60 tisíc korun. Ani to se ale obci nelíbilo a nyní se s ministerstvem soudí. Podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně – pozn. redakce)