Po silnici, kde je pouze jeden přechod, a to ještě v úplně jiném místě, než by byl potřeba. Jak je přejití nebezpečné, se na vlastní kůži přesvědčili i reportéři Deníku.

Tak tedy vypadá oblast, kde se plánuje nový kruhový objezd – hlavní křižovatka ve středu obce Štoky. Během letošního roku by mělo dojít ke stavbě tohoto objektu.

Děti jsou v nebezpečí

Podle některých občanů je to věc velmi potřebná a prospěšná. „Stěhuje se sem čím dál víc lidí, a provoz je tak větší. Možná by pomohly i zpomalovací pruhy. Pro děti – a nejen pro ně – je stávající situace dost nebezpečná,“ míní učitelka zdejší mateřské školy Kateřina Buchalová.

Někteří lidé ale tak souhlasný názor nemají. „Podle mě je zbytečné cpát peníze do kruhového objezdu. Měl by se raději udělat obchvat. Když se cokoli stane na dálnici nebo na silnici Jihlava – Havlíčkův Brod, jde to všechno přes nás. Obchvat je daleko lepší,“ vyjadřuje svůj nesouhlas Antonín Mestek.

Několik občanů vyjádřilo nesouhlas

Podle jednoho ze zpracovatelů návrhu na stavbu objektu, vedoucího technicko – správního oddělení krajské správy a údržby, provozu Havlíčkův Brod, Pavla Krupičky se momentálně návrhy na projekt zpomalily i kvůli nesouhlasu některých obyvatel. „V současné době je projekt ve fázi příprav. Mám informace, že se proti stavbě staví přímo někteří občané,“ řekl Krupička.

Starosta obce Zdeněk Novák toto stanovisko nepřímo potvrdil: „Přímo na obec si nikdo stěžovat nepřišel. Na zasedání zastupitelstva sice prosákly informace, že ne všichni občané se stavbou souhlasí, ale nikdo se přímo neozval. Myslím, že takové hlasy byly a budou vždycky.“

Novák zároveň uvedl, že žádné důvody k nespokojenosti lidí nevidí, jde hlavně o zvýšení jejich bezpečnosti: „Současná křižovatka je neúměrně široká a řidiči jezdí příliš rychle. Děti touto cestou chodí do školy, a dochází tak k životu ohrožujícím situacím, kterým chceme zamezit.“

S tím souvisí i další změny v bezprostřední blízkosti velké křižovatky uprostřed městyse. „Dojde k úpravě náměstí, zúžení silnic a rozšíření zelených ploch. Přibude i parkovacích míst,“ vysvětlil rozsah zamýšleného projektu starosta Zdeněk Novák.

Ještě není rozhodnuto

Starosta ale také podotkl, že zatím vše závisí na finančních prostředcích a plánech. „Původně měl být projekt realizován během letošního roku. Vše je ale nyní teprve ve stadiu příprav.“

Konečná verze by měla být hotova do března, kdy proběhne zasedání zastupitelstva obce. Po tomto termínu by už mělo být jasněji.

Komunikační inženýr Luboš Málek: Objezd ve Štokách je potřeba

Nový kruhový objezd, který má stát na rušné křižovatce ve Štokách, má u mnoha lidí podporu. Vnímají jej jako prostředek pro zvýšení bezpečnosti nejen pro sebe, ale především pro děti.

Projekt má ale v řadách občanů také své odpůrce. O smyslu objezdu hovořil Deník se specialistou na komunikační inženýrství, který má tento projekt na starosti, Lubošem Málkem.

Inkriminovanou část obce, kde má objezd stát, určitě znáte…
Místo jsem samozřejmě viděl a objezd je vhodným řešením. Nejen z hlediska plynulosti dopravy, ale také bezpečnosti chodců. Lidé si stěžují, že zde není žádný přechod, ale na takto široké silnici by ani být nemohl. Objezd tedy řeší jak bezpečnost, tak i zákon.

Můžete to více upřesnit?
Podle zákona nemůže být přechod delší než 6,5 metru. Vzhledem k tomu, že ve Štokách je silnice velmi široká a předepsanou délku překračuje, nedá se vyřešit jinak než objezdem s ostrůvkem.

Vidíte v projektu ještě další výhody?
Jistěže. Předností je zpomalení provozu, zklidnění dopravy. Při najíždění na objezd každý řidič zpomalí, situace bude klidnější i pro chodce.

Myslíte, že se sníží nehodovost?
Víte, když dojde k nehodě na objezdu, jsou to v drtivé většině případů pouze pomačkané plechy. Auta tam nemohou jet rychle. Když se ten samý případ stane na klasické křižovatce, jsou následky mnohem horší.

Co říkáte na názory některých občanů, kteří se stavbou nesouhlasí? Myslíte, že je jejich postoj opodstatněný?
Domnívám se, že není. Jde především o bezpečnost, a ta bude oproti současné situaci nesčetněkrát vyšší.

Andrea Bartůňková