„Sazba je 250 korun. Úleva ve výši 125 korun se navíc poskytuje obyvatelům, kteří jsou přihlášeny v místních částech Hřiště a Ronov nad Sázavou,“ informoval starosta města Martin Kamarád (ODS).

Ve srovnání s městem Havlíčkův Brod, kde se platí letos za odpad už přes sedm set korun za osobu a rok, je to rozdíl značný. Přibyslav má ale štěstí, že v místech Ronov a Hřiště u Přibyslavi se nachází skládka komunálního odpadu. Skládka v Ronově vynáší městu Přibyslav už léta slušné peníze, třeba až dvacet milionů korun ročně. Kolem 16 milionů korun činí ročně na skládce příjmy z poplatků za uložení komunálního odpadu, který platí města a obce. Další miliony korun je takzvaný hospodářský výsledek.

Tento poplatek hrazený městy a obcemi, které na skládku ukládají, byl a je po dlouhá léta zárukou finanční stability města Přibyslav a umožňoval městu uskutečnit rozsáhlé investice po dvě desetiletí, v řádech desítek milionů korun. Podle starosty Martina Kamaráda je ale otázkou do budoucna, co se skládkou, pokud skutečně začne platit nový zákon o odpadech, který má v roce 2024 skládkování městům a obcím zakázat.