Na takzvaný světelný smog v parku upozornil zastupitel ekolog Václav Hlaváč. Vysvětlil Deníku, že se jedná konkrétně o část parku za kostelem Nanebevzetí Panny Marie, která je po revitalizaci. Dostala novou zeleň, cestičky, lavičky a veřejné osvětlení.

Právě nové lampy jsou podle Hlaváče problém. V parku je prý v noci tolik světla, až to není přirozené. „Máme už několik podnětů od ochránců přírody. Upozorňují, že v parku je světlo jak ve dne. To škodí přírodě i živočichům,“ zdůraznil Hlaváč.

V parku Budoucnost za kostelem Nanebevzetí Panny Marie je podle ochránců přírody v noci zbytečně moc světla.
V parku Budoucnost je v noci zbytečně moc světla, varuje ekolog. Chce změnu

Podle zastupitele Milana Kašpara byli všichni zastupitelé jednoznačně pro, aby světla v parku svítila šetrněji. „Jako člen výboru pro životní prostředí si myslím, že tak silné světlo škodí. Snížení intenzity by bylo nejlepší v době od půlnoci do čtyř ráno, kdy parkem nikdo nechodí,“ upřesnil Kašpar.

Regulace jen v určitých hodinách je rozumný nápad. To si myslí například studentka Jana Štursová. „O půlnoci parkem chodí málo kdo. Lekla jsem se, že by v parku měla být tma pořád,“ prohlásila.

Video: park Budoucnost v Havlíčkově Brodě

Zdroj: Deník/Ivona Souralová

Jenže přimět lampy v parku, aby na určitou dobu ztmavly, není podle místostarostky Marie Rothbauerové jen tak. Laická představa, že na to stačí jeden šikovný elektrikář se šroubovákem, je nereálná.

„Dohodneme se s výrobcem, jak intenzitu světla snížit, nejzašší termín je do konce dubna 2024,“ upřesnila Rothbauerová s tím, že technologie lamp je natolik složitá, že to nelze urychlit. Lampy musejí mít zvláštní regulační systém, speciální stmívače s časovačem.

Ilustrační foto
Agresivní žena napadla prodavačku v Brodě železnou tyčí. Půjde do vězení

Jak upřesnil místostarosta Libor Honzárek, je třeba v případě obnovené části parku Budoucnost dodržet také kolaudační podmínky. „A ty říkají, že po určitou dobu po kolaudaci musí být zařízení používáno v nezměněné podobě. Aby byla možná případná reklamace. Až tato doba vyprší, jsou úpravy možné,“ vysvětlil Honzárek.

Část parku Budoucnost za kostelem Nanebevzetí Panny Marie prošla revitalizací, která skončila loni v prosinci.