„Odstraňuje nebo zmírňuje bolest, regeneruje tkáně a potlačuje zánět," uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Terapie laserem využívá především sílu světla, které proniká do hloubky měkkých tkání.

„Dosud jsme pro léčbu využívali biostimulační laser, který působí jen povrchně do hloubky několika milimetrů. Úspěšně jsme jej využívali při postižení povrchních částí těla, například na bolestivé a zduřelé jizvy, při poruše hojení ran a ošetřování oparu. Naproti tomu nový vysokovýkonný laser proniká do hloubky sedmi až deseti centimetrů, což je podstatný rozdíl. Energii laseru lze přesně zacílit na postiženou tkáň, můžeme proto ošetřit i tkáně umístěné v hloubce, například v oblasti kyčle nebo páteře," upřesnil výhody nového přístroje primář rehabilitačního oddělení Milan Stránecký.

Laserové záření tak nabízí zcela nové možnosti terapie, odstraňuje nebo zmenšuje bolest, regeneruje tkáně či potlačuje zánět. Lze ho použít po úrazech, například po distorzi kotníku, úrazech ramena, u bolestivých úponů třeba u tenisového lokte, zduření Achillovy šlachy, ostruhy, u bolestivých artróz kloubů nebo bolestí páteře. Udávají se také výborné výsledky při léčení ušních šelestů, takzvaného tinnitu.

„Terapeutický laser dosahuje maximálního výkonu 20 W v pulsním režimu, využívá během terapie až čtyř vlnových délek pro komplexní biostimulační účinek. Přitom zaměřování ošetřované plochy je velice přesné, neboť se provádí nastavitelným optickým zoomem na aplikátoru," dodal vedoucí oddělení zdravotnické techniky havlíčkobrodské nemocnice Adam Fila.

Pro účinnost terapie je nutné aplikovat laserové ošetření opakovaně. „Obvykle se laser aplikuje pacientům obden a je zapotřebí přibližně pěti až deseti ošetření. Toto je individuální. I když je terapie laserem nebolestivá a velice účinná, zdravotní pojišťovny léčbu neproplácejí," vysvětlil Stránecký.