Najednou začne pršet a všichni roztahují deštníky. Kdo si ho nevzal, má smůlu. Nemůže se nikam schovat, chybí tady i jakýkoli přístřešek. Tím ale problémy zastávky nekončí.


„Rozhodně by tady mělo něco být,“ myslí si Dana Heřmánková, která stojí ve výklenku dveří, aby na ní tolik nepršelo. Hned vedle ní na nízkém parapetu sedí, spíše se jen opírá důchodce s nákupní taškou v ruce.


„Určitě to není dobré pro starší lidi,“ komentuje problém maminka a kolem ní pobíhá několik dětí. Nelíbí se jí ani stanoviště zastávky vedle frekventované silnice. Od ní je oddělena jen místem vyhrazeným pro parkování autobusu.


Zákaz shromažďování


Nevyřešená zastávka je trnem v oku všem – důchodcům, lidem jezdícím do práce, maminkám s dětmi. „Vadí mi to. Nemáme auto. Musíme jezdit autobusem,“ stěžuje si invalidní důchodkyně Božena Blažková.


Jediným místem, kde se dá schovat, je schodiště budovy ČEZu. Právě to slouží lidem jako „náhradní“ zastávka. Obzvlášť, když prší, sedávají na schodech u vstupu do zákaznického centra. Teď už je tam umístěna cedule se zákazem shromažďování lidí.

Jedna pracovnice společnosti se svěřila, že hlavně starší lidé občas čekají v zákaznickém centru a chodí tady dokonce i na záchod.


„Vadí nám shromažďování lidí ve vchodu, brání to totiž zákazníkům v přístupu do zákaznického centra,“ vysvětlil Ladislav Kalvoda, který spravuje budovu, a pokračoval: „Problém máme i se znečišťováním okolí budovy. Největší nepořádek tu dělají školáci a kuřáci. Město sem sice dalo odpadkový koš a nám do oken neprůhledné folie, pak ale řešení problému usnulo.“


Posezení se ale cestující nejspíš nedočkají.


„Nemáme v plánu dávat tam lavičky nebo přístřešek. Je to chodník,“ říká místostarosta města Čeněk Jůzl. „Lidé by měli chodit na terminál,“ dodává.

ELIŠKA KONUPKOVÁ