Lávka na Kyjovské se klene přes severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu. Spojuje nové sídliště Kyjovská se starou zástavbou rodinných domků. Její stáří je víc než deset let. Nejlepší dobu má za sebou, roky a počasí se na ní podepsaly. Asfaltový podklad je místy popraskaný, objevuje se rez z konstrukce.

Denně po lávce procházejí desítky lidí. Například Josef Kašpar. „Přes lávku chodím pravidelně. Je pro mě hodně důležitá. Mám problémy s chůzí, bez holí se neobejdu a neumím si představit, že bych v tomhle stavu běžel dole přes silnici,“ povzdechl si.

Provoz na silnici pod lávkou se výrazně zvýšil v souvislosti s otevřením jihovýchodního obchvatu.

Lávka je důležitá i pro studenty Obchodní akademie a hotelové školy Havlíčkův Brod. „Na začátku školního roku našim studentům vysvětlujeme, aby nechodili přes silnici, protože je to risk, ale používali lávku nad silnicí. Po lávce je provedeme. Ale hlídat je nemůžeme. Vím, že přes silnici lidé často přecházejí, bez ohledu na bezpečí,“ řekl Deníku ředitel školy Jiří Forman.

Podle Josefa Beneše, vedoucího odboru rozvoje města Havlíčkův Brod, lávka prošla odbornou prohlídkou, kterou město pro svoje mosty a lávky organizuje každý rok.

„Na základě provedené pravidelné mostní prohlídky a jejich závěrů a provedeného diagnostického průzkumu jsme zadali zpracování projektové dokumentace na opravu lávky přes severovýchodní obchvat,“ sdělil Deníku.

Lávka pro pěší na Kyjovské v Havlíčkově Brodě. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Jak upřesnil, smlouvu o dílo na zpracování projektové dokumentace podepsalo město druhého ledna letošního roku. „Termín pro zpracování projektové dokumentace na opravu je do jednatřicátého května,“ doplnil Beneš s tím, že na základě detailních průzkumů a zpracovaného projektu bude upřesněn a stanoven rozsah oprav a následně stanovena předpokládaná cena stavebních prací.

„V současné době nepředpokládáme, že stav lávky je havarijní a že by práce na připravované opravě musely být realizovány v letošním roce,“ poznamenal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Agresora z Polné vězení nemine. K soudu přišel se svěšenou hlavou

Daniel Čech na lavici obžalovaných. | Video: Deník/Roman Martínek